NBA: Με «35αρα» του Ίρβινγκ οι Νετς, διπλό για Σέλτικς με κορυφαίο τον Τέιτουμ

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA, τα ξημερώματα της Δευτέρας (11/4).

Αναλυτικά:

Νετς-Πέισερς: 134-126

Η ομάδα από το Μπρούκλιν είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του παιχνιδιού με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (76-60). Οι Πέισερς πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 34-27, ισοφάρισαν σε δύο περιπτώσεις, με τους "ασπρόμαυρους" να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (103-94).  Οι Νετς διατήρησαν την διαφορά τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας του Πέισερς με 134-126.

Από τους Νετς διακρίθηκαν οι Ίρβινγκ και Μπράουν με 35 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέισερς ξεχώριαν οι Μπρισσέτ και Χίλντ με 28 και 21 πόντους.

Περίοδοι: 41-29, 76-60, 103-94, 134-126

Χόρνετς-Γουίζαρντς: 124-108

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή, με τους Χόρνετς να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-54). Η ομάδα από την Νέα Ορλεάνη ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νικησε εντός έδρας τους Γουίζαρντς με 124-108.

Από τους Χόρνετς διακρίθηκαν οι Ροζίερ και Μπολ με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γουίζαρντς ξεχώριαν οι Χατσιμούρα και Κίσπερτ με 21 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 32-29, 56-54, 89-82, 124-108

Ρόκετς-Χοκς: 114-130

Δυναμικό ξεκίνημα για την ομάδα από την Ατλάντα, η οποία ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (73-59). Οι Χοκς ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας τους Ρόκετς με 130-114.

Από τους Χοκς διακρίθηκαν οι Γιάνγκ και Γκαλινάρι με 28 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ρόκετς ξεχώρισαν οι Γκριν και Πόρτερ με 41 και 26 πόντους.

Περίοδοι: 24-35, 59-73, 91-102, 114-130

Σανς-Κίνγκς: 109-116

H ομάδα από το Σακραμέντο έδειξε ότι έχει περισσότερη διάθεση στον αγώνα και ήταν στο +16 στο τέλος του ημιχρόνου (67-51). Οι Σανς κάλυψαν την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Κίνγκς νίκησαν εκτός έδρας με 116-109.

Από τους Κίνγκς διακρίθηκαν οι Ντε Βιτσέντσο, Χόλιντει και Τζόουνς με 19 πόντους έκαστος. Από τους Σανς ξεχώρισαν οι Σάμετ και Γουάινραιτ με 27 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 24-33, 51-67, 77-86, 109-116

Νάγκετς-Λέικερς: 141-146

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι ισόπαλο (69-69). Αν και οι Νάγκετς είχαν τον πρώτο λόγο στην τρίτη περίοδο, οι Λέικερς μειώσαν την διαφορά, με το σκορ στο τέλος της κανονικής περιόδου να είναι ισόπαλο με 135-135. Στον έξτρα χρόνο της παράτασης, οι Λέικερς ήταν πιο αποτελεσματικοί και νίκησαν τους Νάγκετς εκτός έδρας με 146-141.

Από τους Λέικερς διακρίθηκαν οι Μονκ και Ριβς με 41 και 31 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νάγκετς ξεχώρισαν οι Χάουαρντ και Φόρμπς με 25 και 24 πόντους.

Περίοδοι: 33-36, 69-69, 108-95, 135-135 (τέλος της κανονικής περιόδου), 141-146 (τέλος της παράτασης)

Μπλέιζερς-Τζαζ: 80-111

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Τζαζ να έχουν το πάνω χέρι στην δεύτερη περίοδο και να προηγούνται με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-40). Η ομάδα από την Γιούτα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας τους Μπλέιζερς με 111-80.

Από τους Τζαζ διακρίθηκαν οι Ερναγκόμεζ και Γκομπέρ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μπλέιζερς ξεχώρισαν οι Πέρι και Μάκλεμορ με 20 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 19-16, 40-52, 56-78, 80-111

Μάβερικς-Σπερς: 130-120

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (59-59). Οι Μάβερικς ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και διατηρώντας αυτήν την διαφορά, νίκησαν εντός έδρας τους Σπερς με 130-120,

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς και Μπράνσον με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σπερς ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Ρίτσαρντσον με 24 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 28-29, 59-59, 97-82, 130-120

Πέλικανς-Γουόριορς: 107-128

Σαρωτικοί ήταν οι Γουόριορς στην αρχή του παιχνιδιού και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (68-48). Αν και οι Πέλικανς μειώσαν κυρίως στην τρίτη περίοδο την διαφορά, η ομάδα από το Γκόλντεν Στέιτ κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 128-107.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Τόμπσον και Πουλ με 41 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πέλικανς ξεχώρισαν οι Μάρσαλ και Κλάρκ με 19 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 26-27, 48-68, 76-89, 107-128

Τίμπεργουλβς-Μπουλς: 120-124

Οι ταύροι ήταν ασυγκράτητοι στην αρχή του αγώνα και πήραν προβάδισμα με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (70-47). Η ομάδα από την Μινεσότα ανέβασε ρυθμό και μείωσε την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μπουλς να κρατούν την απόσταση και να νικούν εκτός έδρας με 124-120.

Από τους Μπουλς διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς και Ντοσούμνου με 35 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από τους Τίμπεργουλβς ξεχώρισαν οι Νάιτ και Νόουελ με 17 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 21-33, 47-70, 87-97, 120-124

Σίξερς-Πίστονς: 118-106

Παρότι οι γηπεδούχοι άρχισαν με ανεβασμένη ταχύτητα, οι Πίστονς μειώσαν την διαφορά, με την ομάδα από την Φιλαδέλφεια να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-60). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (93-88). Οι Σίξερς συνεχίσαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν τους Πίστονς με 118-106.

Από τους Σίξερς ξεχώρισε ο Μίλτον με 30 πόντους, με τους Ριντ και Μάξει να σκοράρουν από 25 πόντους έκαστος. Από τους Πίστονς διακρίθηκαν οι Γκάρζα (10ρ. και τέσσερις ασίστ) και Λίβερς με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 36-30, 62-60, 93-88

Μάτζικ-Χιτ: 125-111

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-31), με την ομάδα από το Ορλάντο να ανοίγει τον ρυθμό και να έχει προβάδισμα με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (68-59).

Οι Μάτζικ διατήρησαν την διαφορά τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τους Χιτ με 125-111.

Από τους Μάτζικ διακρίθηκαν οι Μπάμπα και Χάμπτον με 21 πόντους έκαστος. Από τους Χιτ ξεχώρισαν οι Ολαντίπο και Σμαρτ με 40 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 31-31, 68-59, 101-88, 125-111

'Νικς-Ράπτορς: 105-94

Η ομάδα από την Νέα Υόρκη είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, με τους Ράπτορς να πιέζει, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-48). Κλειστό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Νικς να έχουν τον πρώτο λόγο και να νικούν εντός έδρας τους Ράπτορς με 105-94.

Από τους Νικς διακρίθηκαν οι Τοπίν και Κουίκλει με 42 και 34 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ράπτορς ξεχώρισαν οι Μπουσέ και Τρεντ με 21 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 31-22, 51-48, 73-72, 105-94

Γκρίζλις-Σέλτικς: 110-139

Οι Σέλτικς άρχισαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (72-49). Η ομάδα από την Βοστώνη διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας τους Γκρίζλις με 139-110.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Τέιτουμ και Μπράουν με 31 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γκρίζλις ξεχώρισαν οι Αλντάμα και Γουίλιαμς με 20 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 25-32, 49-72, 79-104, 110-139