Μάβερικς-Σανς 113-86: Τρομερός Ντόντσιτς έστειλε την σειρά σε Game 7

Οι Μάβερικς με κορυφαίο τον Λούκα Ντόντσιτς νίκησαν εντός έδρας τους Σανς με 113-86 και έκαναν το 3-3 στην σειρά των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας του NBA.

Αν και οι Σανς πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους (17-12, 5' λεπτό), στα επόμενα λεπτά οι Μάβερικς με ένα επί μέρους σκορ 16-8, προσπέρασαν και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-25).  Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 32-20, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-45).

Η ομάδα από το Ντάλας συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 34-27, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (94-72). Οι Μάβερικς διατήρησαν την μεγάλη διαφορά τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Σανς με 113-86, κάνοντας το 3-3 στην σειρά των ημιτελικών της Δυτικής Περιφέρειας του NBA.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (11ρ. και οχτώ ασίστ) και Μπούλοκ (7ρ.) με 33 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σανς ξεχώρισαν οι Άιτον (11ρ. και μία ασίστ) και Μπούκερ (8ρ. και τρεις ασίστ) με 21 και 19 πόντους.

Περίοδοι:  28-25, 60-45, 94-72, 113-86