Γουόριορς-Σέλτικς 107-88: Ισοφάρισαν σε 1-1 στην σειρά με κορυφαίο Κάρι

Οι Γουόριορς νίκησαν εντός έδρας τους Σέλτικς με 107-88 και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά των τελικών του NBA.

Οι Σέλτικς άρχισαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με έννεα ποντους (22-13, 5' λεπτό), με τους Γουόριορς να απαντούν με ένα επί μέρους σκορ 18-8 και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-30). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με το παιχνίδι να αποκτάει μια άγρια ομορφιά και την ομάδα από το Σαν Φραντσίσκο να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-50).

Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 35-14, προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-64). Το σκορ ξέφυγε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα ακόμη και με 29 πόντους (93-64, 38' λεπτό). Οι Γουόριορς διατήρησαν αυτήν την μεγάλη διαφορά στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα και νίκησαν εντός έδρας τους Σέλτικς με 107-88, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά των τελικών του NBA.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Κάρι και Πουλ με 29 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Τέιτουμ και Μπράουν με 28 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 31-30, 52-50, 87-64, 107-88