Νικς-Θάντερ 135-145: Απόδραση από την Νέα Υόρκη για την ομάδα του Ποκουσέβσκι

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ νίκησαν εκτός έδρας τους Νιου Γιορκ Νικς με 145-135, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 6-7.

Απίστευτη και γεμάτη πόντους ήταν η πρώτη περίοδος, με τους Νικς να είναι μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (48-36). Οι Θάντερ πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 43-25, προσπέρασαν στο σκορ και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (79-73).

Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις πόντους σε τέσσερις περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα από την Οκλαχόμα κράτησε την απόσταση της και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (122-106). Οι Θάντερ διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο κυρίως σε διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησαν εκτός έδρας τους Νικς με 145-135.

Από τους Θάντερ διακρίθηκε ο Τζίλτζεους-Αλεξάντερ με 37 πόντους, με τους Ντορτ και Γκίντει (10ρ. και 12 ασίστ) να σκοράρουν από 24 πόντους έκαστος. Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι είχε δώδεκα πόντους, τρεις ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 18;12 λεπτά. Από τους Νικς ξεχώρισαν οι Ρέντις και Ράντλ (10ρ. και τρεις ασίστ) με 26 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 48-36, 73-79, 106-122, 135-145