NBA, Σέλτικς - Λέικερς 125-121: Οι πράσινοι λύγισαν στην παράταση την παρέα του «Βασιλιά» που «τρελάθηκε» με τη διαιτησία (vid)

Τη βοήθεια της παράτασης χρειάστηκαν οι Σέλτικς προκειμένου να φύγουν με τη νίκη και το τελικό 125-121 από το παρκέ, με τον Λεμπρόν να φωνάζει στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα για φάουλ που δεν του δόθηκε.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι δυο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ και καμία δε μπορούσε να ξεχωρίσει ουσιαστικά. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο οι Σέλτικς φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και πήραν τη νίκη.

Από τους νικητές ο Τέιτουμ είχε 30 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ο Τζέιμς έκανε τα πάντα έχοντας 41 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 48-54, 81-81, 105-105, 125-121

ΣΕΛΤΙΚΣ: Γουίλιαμς 9 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τέιτουμ 30 (8/25 σουτ, 3/10 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 λάθη), Χόρφορντ 7 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 37 (2/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάουζερ, Κορνέτ 2, Μπρόγκντον 26 (3/7 τρίποντα), Πρίτσαρντ.

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζέιμς 41 (15/30 σουτ, 6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράουν 2 (1/7 σουτ, 0/5 τρίποντα), Μπράιαντ 3 (6 ριμπάουντ), Μπέβερλι 15 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σρούντερ 13 (0/5 τρίποντα), Ντέιβις 16 (6/15 σουτ, 1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χατσιμούρα 6, Γουέστμπρουκ 12 (4/14 σουτ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Γουόκερ 13 (1).