Elite League – Κυρίαρχος ο Πανιώνιος , η Μύκονος άλωσε την Ελευθερούπολη

Δείτε όλα όσα συνέβησαν στην 18η αγωνιστική της Elite League.

Αμύντας – Πανιώνιος 67-84:

Με τον Βουγιούκα να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες και τον Γκίκα να σκοράρει και να οργανώνει μαεστρικά, ο Πανιώνιος έκανε… παρέλαση στο κλειστό της «Πυρκάλ», επικρατώντας του Αμύντα με 84-67. Την μοναξιά της κορυφής, με ρεκόρ 14-4, απολαμβάνει για ακόμα μία εβδομάδα η ομάδα της Νέας Σμύρνης, με τους γηπεδούχους να υποχωρούν στο 7-11.

Ο Πανιώνιος μπήκε με το… πόδι στο γκάζι από το ξεκίνημα, με τους Νεοσμυρνιώτες να τελειώνουν ουσιαστικά το ματς από το ημίχρονο (32-48). Ο Αμύντας προσπάθησε να επιστρέψει, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μειώνοντας στους 10 (45-55), όμως η ανωτερότητα των κυανέρυθρων ήταν εμφανής, με την διαφορά να εκτοξεύεται πάνω από τους 20 πόντους και να… κλειδώνει στο + 17 για τον Πανιώνιο (67-84).

Βουγιούκας και Ντέιβις είχαν από 17 πόντους, με τον Γκίκα να κάνει double – double με 13 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Για τον Αμύντα, 14 πόντους είχε ο Σιούντρης.

Διαιτητές: Στρέμπας-Σκαλτσής-Καψιώχας (Παπάντος)

Δεκάλεπτα: 14-22, 32-48, 46-62, 67-84

Αμύντας (Ζούπας): Καμπούρης 4, Μπιλάλης 5, Δαμιανός 3 (1), Σιούντρης 14, Γκρέκας 8 (2), Βαρδιάνος 2, Κορκόντζελος 6, Πίτερσον 7, Μπέλη 2, Γουίλσον 6, Μπολδόγλου 2, Δόξας 8.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος 2, Χρήστου, Μιλεντίγεβιτς 9 (1), Παπαδιονυσίου 5 (1), Αντωνάκης, Χάλαρης 4, Κακλαμανάκης 4, Βουγιούκας 17, Βεργίνης 13 (2), Βαφειάδης, Ντέιβις 17, Γκίκας 13 (1).

Ελευθερούπολη-Μύκονος 81-87:

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι νησιώτες και με σπουδαία επιθετική παραγωγικότητα από την αρχή του παιχνιδιού οι νησιώτες βρέθηκαν να προηγούνται από τα ημίχρονο με δέκα πόντους (48-58). Στο δεύτερο μέρος , τα επιθετικά όπλα της Ελευθερούπολης "πήραν μπροστά" και έφτασαν το ματς στο πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-65). Στο τελευταίο δεκάλεπτο , οι νησιώτες έπαιξαν άμυνα, κέρδισαν φάουλ και ευστοχώντας από την γραμμή της φιλανθρωπίας έφυγαν με ένα τεράστιο διπλό από την Ελευθερούπολη με σκορ 81-87.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε οι Άλεν και Γκάθραιτ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα , ενώ ο Σταμάτης από τους νησιώτες οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 18 πόντους , ενώ Καμάρας και Βοϊτσιεχόβσκι είχαν από 14 πόντους έκαστος

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Δέλλας-Βασιλόπουλος (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 17-27, 38-48, 64-65, 81-87

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 18 (2), Γκάθραϊτ 17 (1), Στυλίδης, Καμπουρίδης 15 (2), Ιατρίδης 12 (1), Λογοθέτης, Μαστόρος 6, Κουρτίδης 11, Τσέλλος, Καλογερίας 2.

Μύκονος (Σκαραφίγκας): Σταμάτης 18 (2), Πένο 7, Καψαλός, Καμάρας 14 (2), Σπυρόπουλος 13, Σταυρακούκας, Βοϊτσιεχόβσκι 14, Παύλος 2, Θεοδώρου 9 (3), Ευστρατίου 10 (1).

Αίας Ευόσμου-Πανερυθραϊκός 71-70:

Σπουδαία ανατροπή για την ομάδα του Αίαντα η οποία βρέθηκε στο 24' να βρίσκεται πίσω με 17 πόντους διαφορά (33-50).Τα τρίποντα του Ετιέν και του Ναούμη έδωσαν προβάδισμα στον Αίαντα με σκορ 63-61 (35:00) H ομάδα της Ερυθραίας απάντησε με διαδοχικά τρίποντα του Στρίνιτς και του Αθηναίου για το προσπέρασμα διαμορφώνοντας το σκορ σε 65-70 ,ένα λεπτό πριν από το τέλος του παιχνιδιού.Δυο συνεχόμενα λάθη στην επανφορά και μια λάθος πάσα των φιλοξενούμενων τα εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με έξι συνεχόμενους πόντους του Κρεγκ νίκησαν τον Πανερυθραϊκό με σκορ 71-70.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Ετιέν με 21 πόντους και ο Κρεγκ με 14. Από την άλλη ο Μπρούερ είχε 20 πόντους με 4 τρίποντα και ακολούθησε ο Αθηναίου με 15.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Γερακίνης-Ντούρας (Πανταζής)

Τα δεκάλεπτα:17-28,31-40,48-55,71-70

Αίας Ευόσμου (Μπούτσκος): Ετιέν 21 (3), Βίκτορ 14, Αμπατζάς, Κωνσταντινίδης 7 (1), Παπαδόπουλος 2, Ναούμης 7 (1), Πετράκης, Πετανίδης 6, Γαρέζος 7 (1), Μαλέλης 7 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς 11 (3), Νικολαΐδης 4, Καλλιανιώτης, Κουφόπουλος 8, Τσουργιάννης 2, Μπρούερ 20 (4), Μπαζίνας, Κουρουπάκης 10, Αθηναίου 15 (3).

Ψυχικό - Δόξα Λευκάδας 79-86:

Οι νησιώτες βλέποντας την άμυνα τους να μην λειτουργεί στην πρώτη περίοδο όντας πίσω στο σκορ με 26-22, λειτούργησαν καλύτερα στην δεύτερη (11-22 επιμέρους 2ου δεκ.) και γύρισαν το εις βάρος 26-22 σε 37-44 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα ,διατήρησαν την διαφορά τους και έφυγαν νικητές από την έδρα του Ψυχικού με σκορ 79-86.
Από την ομάδα του Ψυχικού ξεχώρισε ο Διαμαντάκος με 25 πόντους και ο Οικονομόπουλος με 14 , ενώ από τους νικητές ο Ντόναλτσον είχε 23 πόντους με 5 τρίποντα και ο Σκουλίδας 16.
Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Αναστόπουλος-Λιότσιος (Κυρτάτας)

Δεκάλεπτα: 26-22, 37-44, 56-66, 79-86

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 9 (1), Μπερκ 13 (1), Κουκάς 2, Τοπάλι 3 (1), Διαμαντάκος 25 (1), Οικονομόπουλος 14 (2), Αθανασούλας 9 (2), Μπαλός 2, Αναγνωστόπουλος, Πιτούλης.

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 20 (4), Ερμείδης 3 (1), Γοργόνης 6 (2), Ναούμης 8 (2), Σαχπατζίδης 12 (2), Σκουλίδας 16 (3), Ευσταθιάδης 7 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Τζόρτζεβιτς 9 (1), Μερμίγκης.

Ηρακλής-Νεανική Εστία Μεγαρίδος 69-72

Η Νεανική Εστία Μεγαρίδος ενώ βρισκόταν πίσω στο ημιχρόνο με 16 πόντους από τον Ηρακλή με σκορ 38-22 , οι φιλοξενούμενοι με το εκπληκτικό επιμέρους 11-31 στην τρίτη περίοδο ανέτρεψαν την εις βάρους διαφορά και πήραν κεφαλί στο παιχνίδι με σκορ 49-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ΝΕΜ συνέχισε να είναι κυριαρχική στο τελευταίο δεκάλεπτο , περιόρισε τα λάθη της και βάζοντας τις βολές στο τέλος έφυγε με το διπλό από την Θεσσαλονίκη με σκορ 69-72

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παπαρέγκας με 17 πόντους και 5 τρίποντα ενώ ο Μαστρογιαννόπουλος είχε 16.Από τους νικητές ξεχώρισε ο Γκατζιάς με 27 πόντους με 6 τρίποντα και ακολούθησε ο Γερομιχαλός με 17.
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Μαραμής-Χατζηχαρίσης (Τοζακίδης)

Δεκάλεπτα: 16-10, 38-22, 49-53, 69-72

Ηρακλής (Γιαπλές): Παπαρέγκας 17 (5), Σοκ, Πουλιανίτης 9 (1), Πράπας, Μαλέσεβιτς 7 (1), Σπρίντζιος 3 (1), Κάρι 9 (1), Κώττας 4, Σαρικόπουλος 4, Μαστρογιαννόπουλος 16 (1).

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 6 (1), Μαλούκος 2, Γκάτζιας 27 (6), Ζαραϊδώνης 2, Τσόχλας 12 (2), Κοκορέλης 3 (1), Καλλινικίδης 3, Αρνόκουρος, Γερομιχαλός 17 (4).

Έσπερος Λαμίας-Παπάγου 81-68:

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μισό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν κοντά κοντά στο σκορ με την ομάδα του Παπάγου να προηγείται με την ελάχιστη τιμή διαφοράς στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, ο Έσπερος υπερασπίστηκε την έδρα του , αμύνθηκε εξαιρετικά και κέρδισε με σκορ 81-68.

Εκαιρετικοί από τον Έσπερο ήταν οι Τζόρτζεβιτς και Λιάπης με 18 πόντους έκαστος , ενώ από το Παπάγου ο Κόης είχε 20 πόντους όντας κυριολεκτικά μόνος του για την ομάδα του.

Διαιτητές: Μαρινάκης-Καλογερόπουλος Φ.-Τσάνταλη (Χριστοδούλου)

Δεκάλεπτα: 21-20, 39-40, 60-56, 81-68

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος, Προίσκος 7, Νικολαΐδης 1, Λιάπης 18 (3), Μανοΐλοβιτς 9 (1), Αλεξιάδης 3, Τζόρτζεβιτς 18 (1), Λεγκίκας 13 (1), Παπαντωνίου 7, Ξύδης 1, Ιωάννου 4.

Παπάγου (Καρακώστας): Καρακώστας 1, Κυριλής 8 (2), Σταματίου, Τουλιάτος 8 (2), Κόης 20 (2), Ματσάγγος 6 (2), Γουίλιαμς 2, Τζουγκαράκης 9, Σανδραμάνης 7 (1), Γάργαλης 7.

Μίλων-Κόροιβος Αμαλιάδας 80-79:

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ενώ βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο (19-26), "ανέβασε στροφές" στο δεύτερο δεκάλεπτο και ευστοχώντας έξω από τα 6.75 έκανε την ανατροπή στο τέλος του ημιχρόνου , κράτησε την διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου , ενώ στο τέλος η ομάδα της Αμαλιάδας περιόρισε τους  γηπεδούχους στο τέλος με την άμυνα τους αφού σημείωσαν 13 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο , όμως ο Μίλωνας στάθηκε σοβαρός στις ειδικές καταστάσεις του αγώνα και υπερασπίστηκε τελικά την έδρα του με σκορ 70-69.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημάκος και Ζούμπος με 14 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κάξχάουζεν είχε 26 πόντους με 8 τρίποντα!

Διαιτητές: Χριστινάκης-Ρίζος-Κατσαπρακάκης (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 19-26, 46-36, 67-60, 80-79

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 6, Σκορδίλης 11, Πετρίδης 2, Μελισσαράτος 11 (1), Μοτσενίγος 8 (2), Δομπρογιάννης 3 (1), Ζούμπος 14 (3), Δημάκος 14 (3), Κανονίδης 11 (2).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 26 (8), Ναυπλιώτης, Νοέας 9 (1), Γεωργαλάς 9, Καρράς 6, Αλεξάντερ 11 (3), Δερμιτζάκης, Καλαϊτζάκης 13 (2), Πόζογλου 5, Καραγεωργίου.