Elite League: Η Μύκονος... σκότωσε με Σπυρόπουλο τον Πανιώνιο, νίκησε τον Μίλωνα και χτίζει σερί ο Ηρακλής

Δείτε όλα όσα συνέβησαν στην 21η αγωνιστική:

Μύκονος – Πανιώνιος 75-73:

Συγκλονιστικό ματς είχαμε στην Μύκονο, με την τοπική ομάδα να λυγίζει τον πρωτοπόρο Πανιώνιο με 75-73. Στο 15-6 έπεσε η ομάδα της Νέας Σμύρνης, στο 13-8 ανέβηκαν οι Κυκλαδίτες.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (18-21) η Μύκονος έτρεξε ένα εντυπωσιακό 20-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο, που την έβαλε σε θέση οδηγού (48-39). Ο Πανιώνιος επέστρεψε, με τα τελευταία λεπτά να μετατρέπονται σε ντέρμπι. Ο Μιλεντίγεβιτς με δύο βολές στα 35’’ έφερνε το ματς στο καλάθι (73-71), όμως ο Σπυρόπουλος, με ένα μεγάλο καλάθι στα 10’’, στο τέλος της επίθεσης της ομάδας του… σκότωσε τους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι απλά μείωσαν σε 75-73, με καλάθι του Κακλαμανάκη στην εκπνοή.

15 πόντους σημείωσε ο Θεοδώρου, με τον Σπυρόπουλο να προσθέτει 14 και τους Ευστρατίου και Σταυρακούκα από 13 έκαστος. Για τον Πανιώνιο, εντυπωσιακός ήταν ο Κακλαμανάκης με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ, με τον Μιλεντίγιεβιτς, με 17 πόντους, να κουβαλάει την ομάδα του στο β’ μέρος.

Διαιτητές: Καρπάνος-Κωνσταντινίδου-Ρίζος (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 18-21, 38-29, 53-51, 75-73

Μύκονος (Σκαραφίγκας): Πένο 5 (1), Καψαλός 1, Καμάρας 4, Σπυρόπουλος 14, Σταυρακούκας 13 (1), Βοϊτσιεχόβσκι, Παύλος 10 (2), Θεοδώρου 15 (3), Ευστρατίου 13 (2).

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος 3 (1), Μιλεντίγεβιτς 17 (4), Παπαδιονυσίου 3 (1), Αντωνάκης 1, Χάλαρης 3 (1), Κακλαμανάκης 24, Βουγιούκας 8, Βεργίνης 4, Ντέιβις 7,  Γκίκας 3 (1).

Μίλων-Ηρακλ΄ης 76-80

Μετά το μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο (51-47) , ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της ομάδας της Νέας Σμύρνης και με το επιμέρους 7-19 της τρίτης περιόδους διαμόρφωσε το 58-66 στο 30'. Στο τέλος ο Ηρακλής όντας εύστοχος από την γραμμή της φιλανθρωπίας κατάφερε και πήρε ένα πολύτιμο διπλό στην έδρα του Μίλωνα.

Σπουδαία εμφάνιση για τους Θεσσαλονικείς έκανε ο Μαλέσεβιτς με 18 και τον ακολούθησε ο Σοκ με 13 πόντους. Από την άλλη για τον Μίλων ο Σκορδίλης ήταν καταπληκτικός αλλ΄α μόνος με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Αγγελής-Νάστος (Κουλούρης)

Δεκάλεπτα: 29-19, 51-47, 58-66, 76-80

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 10 (2), Σκορδίλης 21, Μελισσαράτος 2, Παγώνης, Μοτσενίγος 9 (3), Μπαρτ 9, Δομπρογιάννης 5 (1), Ζούμπος 8 (2), Δημάκος 9 (1), Κανονίδης 3 (1).

Ηρακλής (Αγγέλου/Κακιούσης): Παπαρέγκας 10 (1), Σοκ 13 (3), Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 18 (2), Σπρίντζιος 2, Κάρι 10 (2), Κώττας 9, Σαρικόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 9 (1).

Ερμής Σχηματαρίου-Έσπερος Λαμίας 77-72

Αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο έδειξε η ομάδα της Λαμίας στα πρώτα είκοσι λεπτά (39-43) , στην επανάληψη όμως ο Ερμής παίζοντας σπουδαίες άμυνες ανάγκασε τον Έσπερο να σκοράρει μόνο 5(!) πόντους σε ΄δεκα λεπτά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγθούν με τέσσερις (52-48) στο 30' , να εκμεταλλευτούν το μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και να φτάσουν  έτσι σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 77-72.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γερομιχαλός με 20 πόντους και ο Ουγκοτσούκου με 18 , ενώ για την ομάδα της Λαμίας σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Τζόρτζεβιτς με 27 πόντους.

Διαιτητές: Λόρτος-Δέλλας-Τσάνταλη (Δεσάρτης)

Δεκάλεπτα: 14-21, 39-43, 52-48, 77-72

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 15 (2), Γράβας 8, Ιωάννου 3 (1), Κωστόπουλος 3 (1), Μπολάτογλου 3 (1), Μαργέλης, Ζορμπάς 4, Ουγκοτσούκου 18, Γερομιχαλός 20 (3), Μητσιμπόνας 3 (1).

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος 8, Προίσκος 6 (1), Νικολαΐδης 4 (1), Μανοΐλοβιτς 12 (1), Αλεξιάδης, Τζόρτζεβιτς 27 (1), Λεγκίκας 12 (1), Παπαντωνίου 3, Ξύδης, Ιωάννου.

Πανερυθραϊκός-Ελευθερούπολη 96-69

Ο Πανερυθραϊκός έκανε σκόνη και θρύψαλα την Ελευθερούπολη με 96-69 και της στέρησε την ευκαιρία να πιάσει τον πρωτοπόρο Πανιώνιο. Η ομάδα της Ερυθραίας ήταν εξαιρετικά εύστοχη και δημιούργησε μεγάλες διαφορές από το πρώτο και όλας ημίχρονο (53-36). Με την ίδια όρεξη και ζήλο συνέχισε και στο δεύτερο μέρος και σκόρπισε έτσι την ομάδα της Ελευθερούπολης με σκορ 96-69.

Καταπληκτική εμφάνιση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβηκαν στο 8-13, έκανε ο Κουρουπάκης με 27 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπρούερ με 19, ενώ για τους φιλοξενούμενους, που υποχώρησαν στο 14-7, σπουδαίος αλλά μόνος ήταν ο Γκάθραϊτ με 29 πόντους.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Λιότσιος-Κατσαπρακάκης (Διμπινούδης)

Δεκάλεπτα: 32-15, 53-36, 73-54, 96-69

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς, Νικολαΐδης 2, Καλλιανιώτης 3 (1), Κουφόπουλος 10, Τσουργιάννης 11 (2), Μπρούερ 19 (1), Κακαρούχας 3 (1), Μπαζίνας 11 (3), Σαμοντούροβ 2, Κουρουπάκης 27, Αθηναίου 8 (2).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 6 (1), Γκάθραϊτ 29 (2), Στυλίδης, Αστεριάδης, Καμπουρίδης 4, Ιατρίδης 2, Λογοθέτης 5, Μαστόρος 13, Κουρτίδης 10 (2), Καλογερίας.

ΝΕ Μεγαρίδος-Ψυχικό 78-65

Στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας παραμένει η ΝΕΜ η οποία κέρδισε στην έδρα της το Ψυχικό με σκορ 78-65.  Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν την πίεση του πρώτου ημιχρόνου (37-36) με την ομάδα της Μεγαρίδας να ανεβάζει στροφές και να βελτιώνει το αμυντικό παιχνίδι της  στο δεύτερο ημίχρονο, πανηγυρίζοντας την νίκη με σκορ 78-65.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Γερομιχαλός με 33 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπράντφορντ με 19 , ενώ από τους φιλοξενούμενους Αθανασούλας και Διαμαντάκος είχαν 13 και 12 αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής-Κούλης Χαρ.-Κιουλάφας (Σαμαρτζή)

Δεκάλεπτα: 15-14, 37-36, 60-54, 78-65

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 19 (2), Μαλούκος, Γκάτζιας 13 (3), Παπαγγελής, Ζαραϊδώνης, Τσόχλας 3 (1), Κοκορέλης 4, Καλλινικίδης 1, Αρνόκουρος 2, Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 33 (5), Αναστασόπουλος.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 10 (2), Μπερκ 6, Κουκάς 11 (2), Τοπάλι, Ρος 11, Διαμαντάκος 12, Οικονομόπουλος, Αθανασούλας 13 (3), Κωστόπουλος, Μπαλός 2, Αναγνωστόπουλος, Πιτούλης.

Παπάγου-Αμύντας 70-65

Σπουδαία νίκη για τον Παπάγο που απομακρύνθηκε από την επικύνδυνη ζώνη (10-11) αφού κέρδισε τον Αμύντα στην έδρα του με σκορ 70-65. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και ήταν μπροστά στο σκορ όλη την ώρα του αγώνα , με τον Αμύντα να εκμεταλλεύεται στην τελευταία περιόδο το γεγον΄ος πως οι γηπεδούχοι έριξαν τους παλμούς  τους και να μειώνουν όσο πιο πολύ την διαφορά.

Από τον Παπάγο Κόης και Καρακώστας είχαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Αμύντα ο Γουίλσον είχε 16 και ο Πίτερσον 13 πόντους.

Διαιτητές: Μαρτινάκος-Αργυρούδης-Σιδέρης (Ζαγκλής)

Δεκάλεπτα: 21-7, 37-26, 57-44, 70-65

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 7, Καρακώστας 13 (1), Κυριλής 11 (1), Σταματίου, Τουλιάτος, Κόης 14, Γουίλιαμς 11, Τζουγκαράκης 6, Σανδραμάνης 8 (2), Γάργαλης.

Αμύντας (Ζούπας): Καμπούρης 3 (1), Μπιλάλης 9 (3), Σιούντρης 8, Γκρέκας, Βαρδιάνος 3 (1), Κορκόντζελος, Πίτερσον 13, Μπέλη 9, Γουίλσον 16, Δόξας 4.

Χαρίλαος Τρικούπης-Αίας Ευόσμου 83-77

Πίσω του άφησε στην βαθμολογία ο Τρικούπης (8-13 τον Αίαντα (7-14) μετά από την επικράτησή του στο Μεσολόγγι με σκορ 83-77. Οι γηπεδούχοι ενώ βρισκόντουσαν πίσω στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-60) ,έκαναν σπουδαία αντεπίθεση στα τελευταία δέκα λεπτά πετυχαίνοντας 28 πόντους έναντι 17 και έφτασαν έτσι σε μια πολύτιμη νίκη.

Πρ΄ωτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκλάσπερ με 25 πόντους και ακολούθησε ο Σάμαρτζιτς με 17 και ο Χένρι με 14. Από τον Αίαντα ξεχώρισε ο Ετιέν με 29 πόντους και ακολούθησε ο Βίκτορ με 16.

Διαιτητές: Τηγάνης-Τσαχάκης-Παπαδόπουλος Χρ. (Σταθόπουλος)

Δεκάλεπτα: 21-19, 42-38, 55-60, 83-77

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χένρι 14, Γκλάσπερ 25 (1), Αρφαράς, Αγγελόπουλος 9 (2), Σιδηροηλίας, Σάμαρτζιτς 17, Σταματογιάννης 8, Νάνος 10 (1), Ζαρκαδούλας.

Αίας Ευόσμου (Μπούτσκος): Ετιέν 29 (4), Βίκτορ 16, Αμπατζάς 2, Κωνσταντινίδης 12 (1), Παπαδόπουλος 5, Ναούμης 2, Πετράκης, Πετανίδης 3, Γαρέζος, Μαλέλης 8 (1).

15:00 Ελευθερούπολη-Ερμής Σχηματαρίου

*Η αναμέτρηση Πανιώνιος-Παπάγου θα διεξαχθεί στις 21/2 (18:00) λόγω της συμμετοχής των γηπεδούχων στο ΟΠΑΠ Final 8 του Κυπέλλου Ανδρών.