Μίλων – Ελευθερούπολη 99-84: Σπουδαία νίκη μετά από 50’ για τους Νεοσμυρνιώτες

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε μετά από 50 αγωνιστικά λεπτά, ο Μίλων επικράτησε της Ελευθερούπολης με 99-84, πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό 18-3 στην δεύτερη παράταση. Στο 14-9 ανέβηκε η ομάδα της Νέας Σμύρνης, στο 15-8 έπεσε ο ΓΣΕ, που έχασε μεγάλη ευκαιρία να πιάσει και πάλι κορυφή.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κρατούσε το παιχνίδι στα χέρια της μέχρι το 38’, όντας μπροστά με 75-69, όμως δύο τρίποντα του Άλεν, έστειλαν το ματς στην παράταση (75-75). Τίποτα δεν άλλαξε στο έξτρα πεντάλεπτο, με το 81-81 να στέλνει το ματς και σε δεύτερη παράταση. Εκεί, όμως, ο Μίλων ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και με ένα εντυπωσιακό 18-3… καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Μελισσαράτος και Μπαρτ ήταν οι κορυφαίοι με 19 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να έχει και 12 ριμπάουντ, με τους Κανονίδη και ΜακΚίσικ να έχουν από 13 έκαστος, ενώ ο Σκορδίλης είχε 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την Ελευθερούπολη, Άλεν και Γκάθραϊτ είχαν από 22 πόντους, με τον Μαστόρο να ακολουθεί με 21.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ιωάν.-Κωνσταντινίδου-Ρίζος (Κουλούρης)

Δεκάλεπτα: 24-20, 48-38, 68-60, 75-75, 81-81 (α’ πρτ.), 99-84 (β’ πρτ.)

Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 13 (1), Σκορδίλης 10 (1), Πετρίδης 2, Aνέστης, Μελισσαράτος 19 (1), Μοτσενίγος 4, Μπαρτ 19 (3), Δομπρογιάννης, Ζούμπος 7 (1), Δημάκος 12 (2), Κανονίδης 13 (2).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 22 (4), Γκάθραϊτ 22 (3), Καμπουρίδης 10 (2), Ιατρίδης 5 (1), Λογοθέτης 2, Μαστόρος 21 (3), Κουρτίδης 2, Τσέλλος, Καλογερίας.