Κόροιβος – Μίλων 60-79: Στο Final Four με… σκούπα η ομάδα της Νέας Σμύρνης

Το πρώτο από τα τέσσερα εισιτήρια του Final Four της Elite League βρήκε τον κάτοχο του. Ο Μίλων πέρασε με άνεση και από την Αμαλιάδα, επικράτησε του τοπικού Κοροίβου με 79-60 και με 4-0 νίκες… σκούπισε τον αντίπαλο του.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (18-20), η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε τα ηνία του ματς και με ένα 3-11 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ξέφυγε με +10 (21-31), προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα (32-43). Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μίλωνα να ξεφεύγει με 17 πόντους (46-63), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο. Έτσι, το τελικό 60-79 βρήκε τον Μίλωνα να… σκουπίζει τον Κόροιβο Αμαλιάδας και να… σφραγίζει το πρώτο από τα τέσσερα εισιτήρια του Final Four της Elite League.

Ο Σκορδίλης με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κανονίδη να προσθέτει 14 πόντους και τον Ζούμπο 11, ενώ για τον Κόροιβο, του οποίου η σεζόν ολοκληρώθηκε, ο Νοέας με 14 πόντους, ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Τηγάνης-Σπυρόπουλος (Θεοδωρόπουλος)

Δεκάλεπτα: 16-19, 32-43, 46-63, 60-79

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν, Ναυπλιώτης, Νοέας 14 (1), Γεωργαλάς 8, Καρράς 6, Αλεξάντερ 8 (1), Καλαϊτζάκης 6 (1), Ράλλης 6 (1), Πόζογλου, Καραγεωργίου 3 (1), Τσίπας 9 (1).

Μίλων (Κουρής): Μπράιαντ 7 (1), Σκορδίλης 21, Πετρίδης 4, Ανέστης 2, Μελισσαράτος, Παγώνης, Μοτσενίγος 6, Μπαρτ 8 (2), Δομπρογιάννης 3, Ζούμπος 11 (3), Δημάκος 3, Κανονίδης 14 (2).