Ηρακλής – Ερμής Σχ. 80-73: Με υπογραφή Κάρι η επιστροφή από το -10 και η πρόκριση του «Γηραιού» στον τελικό ανόδου του Final 4

Εννέα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Ηρακλής έβλεπε τον Ερμή να προηγείται με 64-54, χάρη στο κρεσέντο του εκπληκτικού Γερομιχαλού. Από εκεί και πέρα, όμως, ο «Γηραιός» έβγαλε το… ρόπαλο του και με πρωταγωνιστή τον Κάρι, επέφερε συνεχόμενα χτυπήματα στο Σχηματάρι, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει στην νίκη με 80-73 και στην πρόκριση για τον «τελικό ανόδου» της Κυριακής (19/5, 16:00).

Με τον Ουγκοτσούκου να πετυχαίνει τους 10 από τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του, ο Ερμής Σχηματαρίου προηγήθηκε με 12-9, στα μισά της πρώτης περιόδου. Κάρι και Σπρίντζιος έφεραν τοι παιχνίδι στα ίσα (19-19), ενώ ο Αμερικανός έφερε το πρώτο προβάδισμα για τον «Γηραιό» (21-19), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ηρακλή μπροστά με 25-19 και την ομάδα της Θεσσαλονίκης να τρέχει ένα σερί 11-0! Ο Ηρακλής συνέχισε να κυριαρχεί και στο β’ δεκάλεπτο, καθώς μετά το αρχικό 5-0 του Ερμή για το 25-24, ακολούθησε ένα ακόμα 13-0 από πλευράς «Γηραιού», που έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (38-24). Δύο τρίποντα των Γερομιχαλού και Μαργέλη έριξαν άμεσα την διαφορά και πάλι στους οκτώ πόντους (38-30), όμως Σαρικόπουλος και Μαστρογιαννόπουλος εκτόξευσαν εκ νέου την διαφορά στο +15 (43-30). Ο Ερμής, όμως, δεν το έβαλε κάτω και με συνεχόμενους πόντους του ΜακΚίσικ μείωσε σε 43-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του  Ερμή στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γερομιχαλό να… παίρνει το όπλο του και με ένα επιμέρους 2-12, να φέρνει το Σχηματάρι μπροστά με 50-45. Χαρακτηριστικό πως ο Ερμής τρέχει ένα 20-2 από το 43-30 και μετά! Το show του Γερομιχαλού συνεχίστηκε, καθώς με γκολ – φάουλ πέτυχε το 52-55, με τον Ερμή να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 58-54, χάρη σε τρίποντο του Μπολάτογλου. Ακόμα ένα τρίποντο του Γερομιχαλού για το 54-61, με τον ηγέτη του Σχηματαρίου, με γκολ – φάουλ να βάζει την ομάδα του μπροστά με +10 (54-64). Ο Ηρακλής προσπάθησε να… ροκανίσει την διαφορά, με τον Κάρι να μειώνει σε 60-66, ενώ ο Μαλέσεβιτς με γκολ – φάουλ έφερε τον «Γηραιό» σε απόσταση βολής (63-66).  Το παιχνίδι είχε μετατραπεί και πάλι σε θρίλερ, με τους Γερομιχαλό και Κάρι με τρίποντα να πετυχαίνουν το 68-69. Μεγάλο καλάθι του ΜακΚίσικ, μετά από ασίστ του Γερομιχαλού, για το 68-73 στο 36’, όμως ο Παπαρέγκας απάντησε με τρίποντο για το 71-73. Ο Σοκ, με δύσκολο λει απ ισοφάρισε σε 73-73 στα 105’’ για το φινάλε, ενώ ο Μαστρογιαννόπουλος, με τρίποντο στα 83’’, έβαλε τον Ηρακλή μπροστά με 76-73 και τον Κάρι, με τετράποντο  για το 80-73 να… κλειδώνει την νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Έτσι, με το τελικό 80-73 ο Ηρακλής πήρε το εισιτήριο για τον «τελικό ανόδου» της Κυριακής, απέναντι στον ηττημένο του αγώνα Πανιώνιος – Μίλων, ενώ για τον Ερμή Σχηματαρίου, το γλυκό ταξίδι της φετινής σεζόν, ολοκληρώνεται στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ο Κάρι με 20 πόντους και μεγάλα καλάθια στην τελευταία περίοδο, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ηρακλή, με τον Μαλέσεβιτς να έχει 18 πόντους και οκτώ ριμπάουντ και τον Μαστρογιαννόπουλο να προσθέτει 15, έχοντας ένα τεράστιο τρίποντο στα 83’’ για το 76-73.

Από πλευράς Ερμή, ο Γερομιχαλός με 29 πόντους ήταν συγκινητικός, ενώ μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Ουγκουτσούκου με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Θεονάς-Χατζημπαλίδης (Ντίνος)

Δεκάλεπτα: 25-19, 43-38, 54-58, 80-73

Ηρακλής (Αγγέλου): Παπαρέγκας 11 (2), Σοκ 4, Αλτίνης, Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 18 (1), Σπρίντζιος 2, Κάρι 20 (1), Κώττας 6, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 15 (3).

Ερμής Σχηματαρίου (Σίσκος): ΜακΚίσικ 8, Γράβας 6, Ιωάννου, Κωστόπουλος 2, Μπολάτογλου 5 (1), Μαργέλης 3 (1) Τσουκουεμέκα 20, Γερομιχαλός 29 (6), Ζορμπάς, Μητσιμπόνας.