Ηρακλής – Φίλιππος Β. 75-53: Φιλική νίκη για τον «Γηραιό»

Ο Ηρακλής ήταν ο νικητής στο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο Ιβανώφειο, με τον «Γηραιό» να επικρατεί του Φίλιππου Βέροιας με 75-53.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με τους Σταμάτη, Μαστρογιαννόπουλο, Παπαρέγκα, Μαλέσεβιτς και Κώττα στην βασική της πεντάδα, ξεκίνησε… αγριεμένη το παιχνίδι, όπως δείχνει το 17-5 και το 20-10, με το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ένα γρήγορο 4-0 των φιλοξενούμενων μείωσε σε 20-14, όμως ο Ηρακλής ξέφυγε και πάλι με διψήφιο προβάδισμα (26-16), Παπαρέγκας και Μαλέσεβιτς, με τρίποντο και γκολ – φάουλ, έστειλαν την διαφορά στο +17 (44-27), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 44-30.

Ίδια η εικόνα και στο β’ μέρος, με τον Ηρακλή να… κλειδώνει αμυντικά τους παίκτες του Φίλιππου, τον Κέσαρ να δίνει λύσεις στην επίθεση και την διαφορά να φτάνει το +25 (59-34), με το φινάλε της τρίτης περιόδου. Μάλιστα, ο Ηρακλής, λίγο πριν το φινάλε του ματς, ξεπέρασε το +30 (75-44), με την διαφορά να… κλειδώνει στους 22 πόντους, όπως δείχνει το τελικό 75-53.

Ο Κέσαρ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ηρακλή, με τον Μαλέσεβιτς να έχει 13 και τον Καλόγηρο 11, ενώ ο Παπαρέγμας έμεινε στους πέντε πόντους, καθώς υπέστη διάστρεμμα στον αριστερό του αστράγαλο, κατά το τρίτο δεκάλεπτο, τραυματισμός που τον άφησε εκτός για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Για τον Φίλιππο Βέροιας, ο Γκάτζος είχε 11 πόντους και ο Ελευθεριάδης 9.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 44-30, 59-34, 75-53

Διαιτητές: Κοντογιάννης, Κωνσταντινέλης, Κασούμης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 8, Παπαρέγκας 5(1), Μπινιάκου, Τσιακμάς 6(1), Kesar 19(1), Λιάπης, Καμπουρίδης 3, Malesevic 13, Καλόγηρος 11(2), Κώττας 4, Μαστρογιαννόπουλος 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ:  Καραγιώργος 5(1), Γκάτζος 11(3), Ελευθεριάδης 9, Κωστίκας 4, Παπαδόπουλος 3(1), Τεπετίδης 2, Ταζόπουλος 4, Πεχλιβανίδης 7(1), Κόκκαρης, Μαλανδρής 8(2), Δούλαλας.