Ηρακλής-Πέλιστερ 91-77: Φιλική νίκη με μεγάλη εμφάνιση Σταμάτη

Ο Ηρακλής επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι της Πέλιστερ με 91-77, έχοντας σε πολ΄υ καλό βράδυ τον Δημήτρη Σταμάτη που πέτυχε 17 πόντους, στην αναμέτρηση που διεξ΄ηχθη κεκλεισμένων των θυρών στο Ιβανώφειο.

Οι Θεσσαλονικείς αν και ξεκίνησαν τον αγώνα με χαμηλό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, έβρισκαν όλο και παραπάνω τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, και παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με 19-21, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί περίπου στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου 15-2 που τους έβαλε για τα καλά στη θέση του οδηγού, με τον Γηραιό να κλείνει το ημίχρονο 9 πόντους μπροστά (45-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν ίδια, με τους παίκτες του Πέταρ Άλεκσιτς να διαχειρίζονται το προβάδισμα με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλές άμυνες, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +17 από τους φιλοξενούμενους (74-57). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περίοδος διαχείρισης για τους γηπεδούχους, αφού δεν απειλήθηκαν και τελικά πήραν τη νίκη με 91-77.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Σταμάτης με 17 και Μαλέσεβιτς με 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Πέλιστερ κορυφαίος ήταν ο Έντουαρτς που πέτυχε 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 45-36, 74-57, 91-77

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 17(3), Παπαρέγκας 2, Μπινιάκου, Τσιακμάς 9(1), Γκοτζαμανίδης, Kesar 15(1), Λιάπης 10(1), Μαλέσεβιτς 15(1), Καλόγηρος 7(1), Κώττας 10, Μαστρογιαννόπουλος 6.

PELISTER: Antoine 13(3), Stajic 4(1), Edwards 27, Kostovski 13(3), Bosaleski 2, Najdovski, Krstevski 3(1), Markovski, Bojic 5, Pandev 2, Tashovski 8.