Elite League – Περίπατος για τον Ερμή Σχηματαρίου, διπλό στο Ιβανώφειο για τον Πανερυθραϊκό

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ερμής το παιχνίδι του απέναντι στην ΦΕΑ, με την ομάδα του Σχηματαρίου να περνά από την Ν. Φιλαδέλφεια με το εμφατικό 98-80.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις… άγριες διαθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα (22-33), το οποίο και συντήρησαν με άνεση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

23 πόντους σημείωσε ο Κυρίτσης, με τον Ντράσκοβιτς να έχει 19, τον Μπράιαντ 16, ενώ ο Φώτης Βασιλόπουλος έκανε double – double με 15 πόντους και 10 ασίστ.

Για την ΦΕΑ, ο Καραλευθέρης είχε 21 πόντους και 10 ασίστ, με τον Στεργιάκη να προσθέτει 19 πόντους.

Διαιτητές: Καραβίτης-Ουσταμπασίδης-Μαρτινάκος (Ζαγκλής)

Δεκάλεπτα: 22-33, 47-58, 61-78, 80-98

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Ρωμοσιός, Βαφειάδης, Στεργιάκης 19 (2), Κοντός 2, Ζήρος 6 (2), Λίτσος, Παπανικολάου, Καραχάλιος 12 (1), Δεϊμέζης 2, Καραλευθέρης 21 (3), Γαρέζος 12 (3), Δρόσος 6.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 16 (1), Νάκης 4, Ζαρμακούπης 2, Πάππος, Καλημέρης 2, Ντράσκοβιτς 19, Φιλοξενίδης, Μητσιμπόνας 2, Μαργέλης 8, Βασιλόπουλος 15 (3), Τάταρης 7, Κυρίτσης 23.

Παπάγος-Αίας Ευόσμου 77-66

Πιο δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-24). Ο Παπάγος διατήρησε την διαφορά του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας τον Αίαντα Ευόσμου με 77-66.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Λιότσιος-Κατσαπρακάκης (Αναστασίου)

Δεκάλεπτα: 25-14, 43-24, 63-46, 77-65

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος, Σανδραμάνης 3 (1), Κόης 9 (1), Καρούζος 4 (1), Μαράκης 10, Σολωμός 4, Μπέλη 7 (1), Τζουγκαράκης 10, Καρακώστας 9 (3), Μπαλός 9 (1), Πίτερσον 12 (1).

Αίας Ευόσμου (Ζαφειρούδης): Τζέφερσον 6, Γουόκερ 23, Ναούμης 6, Πετράκης, Κωνσταντινίδης 3 (1), Πετανίδης 8, Καλογιαννίδης 9, Δεληγεώργης 4, Καραγιαννίδης 6, Μπαλτζόπουλος.

Μαρούσι-ΝΕ Μεγαρίδα: 76-69

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι που ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι "κίτρινοι" παρέμειναν στο προβάδισμα και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-48). Το Μαρούσι είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την ΝΕ Μεγαρίδας με 76-69.

Διαιτητές: Σκαλτσής-Κούλης Χ.-Τηγάνης (Μωϋσιάδης)

Δεκάλεπτα: 24-14, 36-34, 55-48, 76-69

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Καψαλός 5 (1), Στασινός 26 (5), Θεοδώρου 3, Ξύδας, Γουντς 2, Καμαριανός 13, Παπαγεωργόπουλος 5, Μιχαλούτσος, Σταυρακούκας 22.

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης, Γκάτζιας 7 (2), Παπαγιάννης, Γερομιχαλός 16 (1), Πολυτάρχου 15 (1), Ντουμπίνσκι 9 (1), Γουάιλι 10, Καλλινικίδης, Γεωργαλάς 7, Ζαρκαδούλας 5 (1).

Ηρακλής-Πανερυθραικός: 76-87

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρέμειναν κοντά οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (35-34).

Οι κυανόλευκοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-50). Ο Πανερυθραικός ήταν καταιγιστικός στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας τον Ηρακλή με 87-76.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ.-Ελευθεριάδης-Κατωτικίδης (Δροσόπουλος)

Δεκάλεπτα: 17-17, 34-35, 53-50, 76-87

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Γυμνόπουλος): Παπαρέγκας 12 (1), Αμπατζάς 2, Γκάθραϊτ 6, Γοργόνης 4, Λιάπης 13, Μακρής 2, Χαριτόπουλος 13, Παπαντωνίου 14 (3), Τέιλορ 10 (2), Βουλγαρόπουλος.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 11, Καλλιανιώτης 12 (4), Παπαδημητρίου 4, Κωστόπουλος, Μωραΐτης 7, Καμπουρίδης 7, Αρνόκουρος 6, Οικονομόπουλος 11 (1), Σταματογιάννης 9 (1), Ματαλιωτάκης 20 (1), Ευστρατίου.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ψυχικό: 85-72

Καλύτερη αρχή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-30). Ο Κόροιβος ήταν πιο αποτελεσματικός και στο δεύτερο ημίχρονο, για αυτό και νίκησε εντός έδρας το Ψυχικό με 85-72.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Μακρόπουλος-Μαρινάκης (Πίγκας)

Δεκάλεπτα: 24-18, 43-30, 60-46, 85-72

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Λιούις 18 (3), Νοέας 1, Καμάρας 15 (3), Ερμείδης 5 (1), Σιδηροηλίας 5 (1), Ιατρίδης 10, Μαστόρος 12, Μίτροβιτς 12 (1), Βύρλας 6.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 2, Κουκάς, Σεγκού 15 (1), Παπανικολάου 10, Αμβράζης 5, Μαλέλης 8, Παύλος 8 (2), Αθανασούλας 20 (4), Αναστασόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Τσόχλας, Οκεκουόγεν 4

Αμύντας-Τρίτων 105-101 (σε τρεις παρατάσεις)

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-32). Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-56). Το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να δίνουν δυνατή μάχη, αλλά ήταν ισοπαλία στο τέλος της τέταρτης περιόδου (77-77). Μετά από δύο παρατάσεις (86-86, α' παρ. , 95-95 β' παρ.), ο Αμύντας ήταν πιο αποτελεσματικός στο τρίτο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εντός έδρας τον Τρίτωνα με 105-101.

Διαιτητές: Τσολάκος-Τσαχάκης-Λεβεντάκος (Ντίνος)

Δεκάλεπτα: 16-22, 32-36, 61-56, 77-77, 86-86 (α’ πρτ.), 95-95 (β’ πρτ.),

Αμύντας (Λιόγας): Δήμου, Τοπάλλι 9 (1), Σιούντρης 13 (2), Βαρδιάνος 7 (1), Λιακόπουλος 14 (2), Κουκουνιάς 7 (1), Γιούση 2, Γκάτζο 12 (2), Μάρσαλ 30 (2), Δόξας 1, Καλογερίας 10.

Τρίτων (Μιχελάκος): Μάιερς 8 (2), Μανοΐλοβιτς 33 (4), Κουφόπουλος 3 (1), Ζαραϊδώνης 6 (1), Τσουργιάννης 19 (4), Προίσκος 12 (4), Καμπερίδης 9, Τσάμης 11 (1).