Λίμπερτι-Σαν 54-71: Σπουδαίο διπλό με κορυφαία την Τζόουνς

Οι Κονέκτικατ Σαν νίκησαν εκτός έδρας τις Νιου Γιορκ Λίμπερτι με 71-54, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 14-6 και την πρώτη θέση, ενώ οι γηπεδούχες έπεσαν στο 10-11 και την τρίτη θέση.

Οι Σαν ξέφυγαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12).  Η ομάδα από το Κονέκτικατ παρά την πίεση των παικτριών από τις Λίμπερτι, παρέμεινε στο προβάδισμα και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-28).

Οι φιλοξενούμενες πάτησαν το γκάζι για ακόμη μια φορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 18-9 και πήραν προβάδισμα με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-37). Αν και οι Λίμπερτι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, οι Σαν διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν με 71-54.

Από τις Σαν ξεχώρισαν οι Τζόουνς (17ρ.) και Τόμας με 17 πόντους έκαστος, ενώ από τις Λίμπερτι διακρίθηκαν οι Σοκ και Ονιενβέρε με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 12-22, 28-37, 37-55, 54-71