Μέρκιουρι-Σκαι 91-86: Με Γκρίνερ και Ταουράσι έκαναν το 1-1 στους τελικούς (vid)

Οι Φοίνιξ Μέρκιουρι υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τις Σικάγο Σκάι με 91-86 στην παράτασ, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-1 στην σειρά των τελικών του WNBA στην φετινή σεζόν.

Οι Σικάγο Σκάι προηγήθηκαν από τα πρώτα λεπτα, με τις Μέρκιουρι να πιέζουν, αλλά τις φιλοξενούμενες να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Αν και η ομάδα από το Σικάγο είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχες μείωσαν την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (40-40).

Αν και οι Μέρκιουρι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (44-42, 22') στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι Σκάι ανέτρεψαν τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 18-11 και ξανα πήραν το προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-57). Η ομάδα από το Φοίνιξ βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-16, κατάφερε να αντιδράσει, ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (79-79). Οι Μέρκιουρι αξιοποίησαν καλύτερα το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 12-7, νίκησαν τις Σκάι με 91-86.

Από τις Μέρκιουρι διακρίθηκαν οι Γκρίνερ (9ρ.) και Ταουράσι με 29 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σκάι ξεχώρισαν οι Βάντερσλον (14 ασίστ) και Κούινγκλει με 20 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-26, 40-40, 57-63, 79-79 (τέλος της κανονικής περιόδου), 91-86 (τέλος της παράτασης)