WNBA: Μέρκιουρι-Σκάι 77-91: Σαρωτική η ομάδα του Σικάγο στον πρώτο τελικό

Οι Σικάγο Σκάι νίκησαν εκτός έδρας τις Φοίνιξ Μέρκιουρι με 91-77 και έκαναν "break" στο πρώτο ματς της σειράς των φετινών τελικών του WNBA.

Οι Μέρκιουρι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Οι Σκάι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-10, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-35).

Αν και οι γηπεδούχες πίεσαν για να μειώσουν την απόσταση , η ομάδα από το Σικάγο διατήρησε μια διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-61). Παρότι οι παίκτριες της Μέρκιουρι συνέχισαν να πιέζουν στην τέταρτη περίοδο, οι Σικάγο Σκάι διατήρησαν το προβάδισμα και νίκησαν με 91-77 στον πρώτο αγώνα της σειράς των φετινών τελικών του WNBA, κάνοντας break στην έδρα της ομάδας από το Φοίνιξ.

Από τις Σκάι διακρίθηκαν οι Κόπερ (10ρ.) και Κούικλει με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Μέρκιουρι ξεχώρισαν οι Γκρίνερ και Ταουράσι με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-20, 35-46, 61-74, 77-91