Μπερόε-ΤΦΤ 91-90: Αγχώθηκε αλλά τελικά πήρε την πρόκριση για το Final 4

Η Μπερόε κατάφερε να υπερασπίστεί την έδρα της και παρά την αντεπίθεση της ΤΦΤ, να επικρατήσει με 91-90, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για το Final4 της Βαλκανικής λίγκας, ενώ η ομάδα από τα Σκόπια έμεινε εκτός.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπερόε να παίζει πιο αποτελεσματικά και να προηγείται με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-23). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά και κατάφεραν παρά την πίεση της ΤΦΤ, να έχουν προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-39).

Αν και η ΤΦΤ μείωσε στους οχτώ πόντους (51-43), η Μπερόε ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 19-6 (67-49) και κατάφερε να είναι μπροστά 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-64). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 26-11, αλλά η Μπερόε διαχειρίστηκε την κατάσταση και παρέμεινε καθόλη την διάρκεια μπροστά, με αποτέλεσμα να νικήσει με 91-90.

Από την Μπερόε ξεχώρισαν οι Γκαβίν και Ράινς με 23 πόντους έκαστος, ενώ από την ΤΦΤ διακρίθηκε ο Μπέιλι με 19 πόντους και οι Χάρις, Μιτρέφσκι και Σμιθ σκόραραν από 14 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 32-23, 49-39, 80-64, 91-90