Χάποελ Χολόν-Ακαντέμικ 95-93: Με νίκη στην παράταση, εξασφάλισε το εισιτήριο για το Final 4

Η Χάποελ Χολόν χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει την Ακαντέιμκ Μπούλτεξ με 95-93 και να εξασφαλίσει την πρόκριση για το Final 4 της Βαλκανικής λίγκας.

Η Ακαντέμικ ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-12). Η Χάποελ Χολόν με ένα δικό της επί μέρους σκορ 27-16, κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (39-39).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Ακαντέμικ προηγήθηκε με οχτώ πόντους (47-41), αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς ατα ίσα (59-59) και κατάφεραν να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-63). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (82-82). Η Χάποελ Χολόν χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να επικρατήσει της Ακαντέμικ Μπούλτεξ με 95-93 και να πάρει την πρόκριση για το Final 4 της Βαλκανικής λίγκας.

Από την Χάποελ Χολόν ξεχώρισαν οι Νέιτ Σεστίνα και Γουίλι Γουόρκαμν με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Ακαντέμικ διακρίθηκε ο Κάρσον με 21 πόντους, ενώ οι Βούκιτσα, Νικόλοφ και Μπάτσεφ σκόραραν από 18 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 12-23, 39-39, 66-63, 82-82 (τέλος της κανονικής περιόδου), 95-93 (τέλος της παράτασης).