Μπερόε-Ακαντέμικ Μπούλτεξ 62-66: Η ομάδα από το Πλοβντίφ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό

Η Ακαντέμικ Μπούλτεξ νίκησε τον "Βουλγαρικό εμφύλιο" στα ημιτελικά του Final 4 της Βαλκανικής λίγκας με 66-62 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, οπού εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Χάποελ Χολόν-Γκιλμπόα Γκαλίλ.

Η Μπερόε είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15), αλλά η Ακαντέμικ Μπούλτεξ με ένα επί μέρους σκορ 23-13, αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και και είχε προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-33).

Το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο μέρος, με την Μπερόε να μειώνει με ένα επί μέρους σκορ 13-9, αλλά την ομάδα από το Πλοβντίφ να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-46). Η Ακαντέμικ Μπούλτεξ διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 66-62.

Από την Ακαντέμικ Μπούλτεξ ξεχώρισαν οι Τόμιτς και Γκουγκίνο με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπερόε διακρίθηκε ο Γκαβίν με 19 πόντους, ενώ οι Κομπάκοφ και Ρέινς σκόραραν από δέκα πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 20-15, 33-38, 46-47, 62-66