Βαλκανική λίγκα: Πρόκριση στον τελικό για την Χάποελ Χολόν

Η Χάποελ Χολόν επικράτησε της Γκιλμπόα Γκαλίλ με 81-77 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Βαλκανικής λίγκας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ακαντέμικ Μπούλτεξ.

Η Χάποελ Χολόν πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-18). Η Γκιλμπόα Γκαλίλ διατήρησε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Χάποελ Χολόν διατήρησε την διαφορά και είχε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-43).

Η Γκιλμπόα Γκαλίλ με ένα επί μέρους 21-8 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ανέτρεψε τις καταστάσεις και πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-60).  Η Χάποελ Χολόν όμως διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και με ενα επί μέρους σκορ 21-13 επικράτησε της Γκαλίλ Γκιλμπόα με 81-77 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Βαλκανικής λίγκας.

Από την Χάποελ Χολόν ξεχώρισαν οι Μάιλς και Τζόνσον με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Γκιλμπόα Γκαλίλ διακρίθηκαν οι Ζιβ και Φλόιντ με 22 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 27-18, 52-43, 60-64, 81-77