Γκιλμπόα Γκαλίλ-Μπερόε 84-67: Νίκη για τους ερυθρόλευκους στον μικρό τελικό

Λίγο πριν τον μεγάλο τελικό της Βαλκανικής λίγκας, η Γκαλμπόα Γκαλίλ και η Μπερόε διασταύρωσαν τα ξίφη τους για τον μικρό τελικό του θεσμού, με την ομάδα από το Ισραήλ να νικάει με 84-67 και να λαμβάνει το βραβείο της τρίτης θέσης.

Η Μπερόε είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γκιλμπόα Γκαλίλ ανέτρεψε τις καταστάσεις και με ένα επί μέρους σκορ 32-16, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-34).

Η ομάδα από το Ισραήλ συνέχισε να μεγαλώνει την διαφορά, με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 22-14 και πήρε προβάδισμα με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-48). Παρά την πίεση της τέταρτης περιόδου από την Μπερόε, η Γκιλμπόα Γκαλίλ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 84-67.

Από την Γκιλμπόα Γκαλίλ ξεχώρισε ο Μπλακσιρ με 14 πόντους, ενώ οι Τόμσαν και Γκέρσον σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Μπερόε διακρίθηκαν οι Γκάβιν και Μπίσοπ με 15 πόντους.

Περίοδοι: 14-18, 46-34, 68-48, 84-67