Χάποελ Χολόν-Ακαντέμικ Μπούλτεξ 91-75: Οι τίγρεις του Δέδα κατέκτησαν την Βαλκανική λίγκα

Η Χάποελ Χολόν υπό τις οδηγίες του Στέφανου Δέδα επικράτησε της Ακαντέμικ Μπούλτεξ με 91-75, με αποτέλεσμα να κατακτήσει την Βαλκανική λίγκα της φετινής σεζόν.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ακαντέμικ Μπούλτεξ με ένα σερί δέκα πόντων, να προηγέιται με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Οι Βούλγαροι παρά την πίεση των γηπεδούχων, διατήρησαν το προβάδισμα του και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-40).

Η Ακαντέμικ Μπούλτεξ δεν έχασε ούτε μια στιγμή το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους παρά την πίεση της Χάποελ Χολόν και για αυτό ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-64). Οι "τίγρεις" με ένα επί μέρους σκορ 27-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να επικρατήσουν της Ακαντέμικ Μπούλτεξ με 91-75 και κατέκτησαν την Βαλκανική λίγκα της φετινής σεζόν.

Από την Χάποελ Χολόν ξεχώρισαν οι ΜακΓκι και Μάιλς με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ακαντέμικ Μπούλτεξ διακρίθηκαν οι Τόμιτς και Βούκιτσα με 18 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 23-27, 40-47, 64-67, 91-75