Παναθηναϊκός-Κολοσσός 85-76: Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα έκαναν το 1-0 οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός νίκησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 85-76 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών της Basket League.

Δυναμική αρχή για τον Παναθηναικό, ο οποίος είχε τον έλεγχο και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Οι "πράσινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό Ρόδου να κρατάει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-36).

Οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και την κράτησαν σε διψήφιο αριθμών πόντων, για αυτό και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-55). Αν και ο Κολοσσός Ρόδου μείωσε την διαφορά στο 34' λεπτό στους πέντε πόντους (72-67), ο Παναθηναικός βρήκε λύσεις και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 85-76, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών της Basket League.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Παπαγιάννης με 16 πόντους, με τους Μπέικον και Γουίλιαμς να έχουν από 15 πόντους, ενώ ο Λι έβαλε από 13 πόντους. Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισε ο Κόφει με 18 πόντους, ενώ οι Κατσίβελης και Γιάνγκ έβαλαν από δέκα πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Μαλαμάς, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 45-36, 68-55, 85-76