Περιστέρι- Παναθηναϊκός 73-58: Αντέδρασε και νίκησε!

Το Περιστέρι γνώρισε βαριά ήττα στον πρώτο ημιτελικό στο ΟΑΚΑ, αλλά στο δεύτερο αντέδρασε, έκανε το δικό του παιχνίδι στο δικό του γήπεδο και με το τελικό 73-58, έφερε τη σειρά στο 1-1. Το τρίτο ραντεβού ανάμεσα στις δύο ομάδες έχει κλειστό στο ΟΑΚΑ για τις 27 Μαϊου (19.15).

Ο Χρήστος Σερέλης είχε δηλώσει μετά την άνετη νίκη της ομάδας του στον πρώτο αγώνα της σειράς, ότι δεν περιμένει ένα εύκολο παιχνίδι στον δεύτερο αγώνα. Και αυτό ακριβώς αντιμετώπισε με το «καλημέρα». Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα 6-0 (1’50’’), έφτασαν στο 10-4 (4’25’’) και με εξαίρεση ένα και μοναδικό προβάδισμα των «πράσινων» με μόλις έναν πόντο, όταν ο Ματέους Πονίτκα έγραψε το 10-11 (6’15’’) είχαν το προβάδισμα με μια διαφορά που έφτασε στους επτά πόντους (18-11, 8’10’’) και στους έξι πόντους (31-25, 18’10’’) στην πρώτη και στη δεύτερη περίοδο αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό με δυνατές φάσεις, Μποχωρίδης και Μωραϊτης αντιμετώπισαν προβλήματα τραυματισμού με τον πρώτο να βγαίνει εκτός μάχης, ενώ στην τρίτη περίοδο φάνηκε να «γυρίζει» το πόδι του και ο Πάρις Λι. Ένα διάστημα στο οποίο οι «κυανοκίτρινοι» βρίσκοντας το στόχο από τα 6μ75 ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς ως και το +12 (44-32, 22’40’’). Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης είχε δώσει λύσεις στο πρώτο μισό, προσπάθησε να κάνει το ίδιο και στο δεύτερο με το Περιστέρι να προσπαθεί να ανοίξει το ρυθμό και να γράφει το 50-39 (27’10’’) με τον Πουλιανίτη στον αιφνιδιασμό.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν τις… αποστάσεις (59-43, 28’45’’). O Παναθηναϊκός έκανε το δικό του καλό πρώτο βήμα στην τέταρτη περίοδο, όταν με ένα 10-0 πλησίασε στους έξι (61-55, 34’). Εκεί όπου φαινόταν το Περιστέρι να χάνει έδαφος, έκανε την αντεπίθεσή για να φτάσει με ένα 7-0 στο 68-55 σε λιγότερο από δύο λεπτά.Ο Κασελάκης με τρίποντο έγραψε το 73-58 (38') δίνοντας ουσιαστικά τη χαριστική βολή στον Παναθηναϊκό με το Περιστέρι να φτάνει στη νίκη και στο 1-1 στη σειρά των ημιτελικών των play offs.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 61-46, 73-58

On fire: Σιλβέν Φρανσίσκο/Μίρο Μπιλάν

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 (59-43, 28’45’’) για το Περιστέρι, +1 (10-11, 6’15’’) για τον Παναθηναϊκό)

Ξεχώρισαν: Φρανσίσκο, Μπίλαν, Ντένμον, Πουλιανίτης για το Περιστέρι, Πονίτκα, Π. Καλαϊτζάκης από τον Παναθηναϊκό

Διαιτητές: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Θεονάς