ΠΑΟΚ–Προμηθέας 76-64: Με πολλούς σκόρερ νίκησαν οι ασπρόμαυροι στο φιλικό αγώνα

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Προμηθέα με 76-64 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο του PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο του τουρνουά Μαυροσκούφεια.

Αν και οι "ασπρόμαυροι" ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16), οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (36-36).

Η ομάδα του κόουτς Τακιανού ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-54). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Προμηθέα σε φιλικό αγώνα με 76-64.

Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκε ο Χάρισον με 13 πόντους, με τους Φλάττεν και Μαργαρίτης να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Κούρουκς με 13 πόντους, ενώ οι Πλιώτας και Χέιλ έβαλαν από εννέα πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τερανίδης, Καλοτικίδης.

Δεκάλεπτα: 19-16, 36-36, 57-54, 76-64

ΠΑΟΚ: Flatten 11 (3), Gilmore 4, Harrison 13 (1), Τσιακμάς 6 (2), Σχίζας 10 (2), Τσαϊρέλης 10, Fridriksson 9, Μαργαρίτης 11 (1), Κωνσταντινίδης, Αρσενόπουλος, Beliauskas 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Πλιώτας 9 (2), Κόνιαρης 8 (1), Μπαζίνας 2, Χρυσικόπουλος 6 (1), Πρέκας, Coffey 5, Stephens 2, Echenique 5, Καραγιαννίδης 5, Kurucs 13 (3), Hale 9 (1).