Δόξα Λευκάδας – Λαύριο 55-80: Σαρωτική εμφάνιση για τους μεταλλωρύχους στον φιλικό αγώνα

Το Λαύριο νίκησε την Δόξα Λευκάδας με 80-55 σε φιλικό αγώνα τη δεύτερη μέρα του τουρνουά “Ανδρέας Βαγενάς” στο νησί του Ιονίου Πελάγους.

Αναλυτικά:

Τη νίκη με σκορ 80-55 πήρε το Λαύριο Megabolt τη δεύτερη μέρα του τουρνουά “Ανδρέας Βαγενάς” στη Λευκάδα, κερδίζοντας την τοπική Δόξα.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα παρουσίασε στο παρκέ δύο αγωνιστικά πρόσωπα.

Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας ήταν κακή, χωρίς ένταση και στις δύο άκρες του γηπέδου. Η Δόξα Λευκάδας κατάφερε να προηγηθεί και με 12 πόντους διαφορά (17-5 στο 7’), έκλεισε το 10λεπτο στο 17-16 και στη δεύτερη περίοδο ξέφυγε και πάλι με 31-20.

Μια πρώτη αντίδραση ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν το σκορ μειώθηκε στο 36-31.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα πρωτίστως ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα, προηγήθηκαν με 41-50 στο 27’ και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (46-58), ενώ στην τέταρτη περίοδο – με τον κόουτς Μέξα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες του – η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, για να διαμορφωθεί το τελικό 80-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-31, 46-58, 55-80

* Εκτός αγώνα ήταν ο Βασίλης Καββαδάς και ο Ίλια Γκρόμοβς.