Περιστέρι – Ολυμπιακός 64-84: Στον τελικό με «διπλό» Μιλουτίνοβ

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στο Περιστέρι, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 84-64, σφραγίζοντας το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup. Ασταμάτητος ο Μιλουτινοβ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, μεγάλο παιχνίδι και από τον Γκος με 16 πόντους. Στράφι πήγε η εντυπωσιακή εμφάνιση του Χαντς (24 πόντοι, επτά ριμπάουντ) για το Περιστέρι.

Με τους Γουόκαπ και Παπανικολάου να ξεκινούν… καυτοί  το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 12-3 του Περιστερίου, αναγκάζοντας τον Βασίλη Σπανούλη σε γρήγορο τάιμ άουτ.  Ο Πίτερς ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (3-14), με τον Γουίλιαμς να σπάει το σερί 13-0 των «ερυθρόλευκων» (5-16). Ο Ξανθόπουλος, με εντυπωσιακό γκολ – φάουλ και ο Ντάγκουμπιτς με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 12-18, ενώ το τρίποντο του Ρένφρο έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (17-21), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 27-20, χάρη σε τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Με τρίποντο, από πλευράς Περιστερίου (23-27), ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο του ημιτελικού, ενώ πέντε σερί πόντοι του Ντάγκουμπιτς και καλάθι στον αιφνιδιασμό του Χαντς, έβαλε το Περιστέρι για πρώτη φορά μπροστά (30-29), αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Γιώργο Μπαρτζώκα σε γρήγορο τάιμ άουτ. Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μιλουτίνοβ, για το 30-32, έβαλε τους Πειραιώτες και πάλι μπροστά στο σκορ, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μιχάλη Λούντζη, έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (30-36). Ο… καταιγισμός τριπόντων από πλευράς Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τον Πίτερς να πετυχαίνει το 30-39, ενώ ο Λούντζης επανάφερε το διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα του (30-41), το οποίο ο Ολυμπιακός διατήρησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (36-46).

Πολύ καλό το ξεκίνημα του Περιστερίου και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να τρέχει ένα γρήγορο 4-0 για το 40-46. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα γρήγορο 8-2, στέλνοντας και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-54), ενώ 2/2 βολές του Μιλουτίνοβ, έφεραν το +13 (47-60).  Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με όπλο την άμυνα του, είχε, πλέον, για τα καλά τα ηνία του ματς στα χέρια του, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 13 πόντων (50-63).

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος πήρε το… όπλο του, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τον Αμερικανό γκαρντ, με συνεχόμενους πόντους να στέλνει τον Ολυμπιακό στο +15 (55-70). Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, με γκολ – φάουλ έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στο +20 (55-75), ενώ το τρίποντο του Λαρεντζάκη πέτυχε το 62-81, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 84-64, κατακτώντας την πρόκριση για τον τελικό του Super Cup.

Εξαιρετικοί οι Νίκολα Μιλουτίνοβ και Νάιτζελ Γουιλιαμς – Γκος, που σημείωσαν από 16 πόντους έκαστος, με τον Σέρβο σέντερ να έχει και 10 ριμπάουντ. 12 πόντους είχε ο Παπανικολάου, ενώ ο Γουόκαπ μέτρησε οκτώ πόντους και έξι ασίστ.

Για το Περιστέρι, ο Χαντς βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, με 24 πόντους και επτά ριμπάουντ, με τον Γουίλιαμς να έχει 12 πόντους και τον Ντάγκουμπιτς 11.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84