ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 64-77: Με πρωταγωνιστή τον Λεσόρ...σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup

Ο Παναθηναικός φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 77-64, για αυτό και εξασφάλισε την θέση του για τον τελικό του Ελληνικού Super Cup κόντρα στον Ολυμπιακό, που θα διεξαχθεί το Σάββατο (30/9, 20:30).

Ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναικός ήταν ανταγωνιστικοί από τα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να πηγαίνει κυρίως στην ρακέτα. Αν και η ομάδα του κόουτς Τακιανού πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους δύο φορές, οι "πράσινοι" πήραν τα ηνία του αγώνα μετά το πέμπτο λεπτό και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (22-18).

Παρότι η ομάδα του κόουτς Αταμάν είχε διαφορά με πέντε πόντους στο 11' λεπτό (23-18), οι "ασπρόμαυροι" πίεσαν και είχαν το προβάδισμα με ένα πόντο στο 15' λεπτό (26-25). Η διαφορά έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, αλλά οι "πράσινοι" χάρη στο buzzer beater του Κάιλ Γκάι, προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-33).

Η διαφορά υπέρ της Αθηναϊκής ομάδας ήταν στους δέκα πόντους στο 21' λεπτό (43-33). Οι "ασπρόμαυροι" κυρίως με πόντους από τους Μακνίς και Χάρισον μείωσαν, με το τριφύλλι να έχει διαφορά τριών πόντων στο 15' λεπτό (46-43). Οι "πράσινοι" είχαν ένα επί μέρους σκορ 19-2 στα επόμενα πέντε λεπτά κυρίως με τα τρίποντα του Γκάι και πόντους από τον Λεσόρ, ενώ ο Βιλντόσα έβαλε τρίποντο buzzer beater. Η ομάδα του κόουτς Αταμάν προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-45).

Οι "πράσινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, με την διαφορά να παραμένει σε διψήφιο αριθμό πόντων, αν και οι "ασπρόμαυροι" είχε ένα συνολικό επί μέρους σκορ 19-12. Ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 77-64.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Λεσόρ και Γκάι με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι ΜακΝίς (10 ριμπάουντ) και Χάρισον με 19 και 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 33-38, 45-65, 64-77