Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-51: Κόκκινος ο πρώτος τίτλος με επίδειξη δύναμης

Ένας εκκωφαντικός Ολυμπιακός, έκανε… σκόνη και θρύψαλα τον Παναθηναϊκό και… έβαψε κόκκινο τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, διασύροντας τον «αιώνιο» αντίπαλο με 75-51, με την διαφορά να φτάνει μέχρι τους 30 πόντους.

Με τρίποντο του Κάνααν και κάρφωμα του Μιλουτίνοβ για το 5-2, ξεκίνησε ο «αιώνιος» τελικός της Ρόδου. Ο Κώστας Παπανικολάου με εντυπωσιακό κάρφωμα έγραψε το 7-4, ενώ ο… διαγωνισμός καρφωμάτων των νταμπλούχων συνεχίστηκε, με τον Μιλουτίνοβ με άλει ουπ να πετυχαίνει το 9-4. Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά νευρικά στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται, φτάνοντας στο 11-4 με τον Μιλουτίνοβ, ενώ το τρίποντο του Παπανικολάου για το 14-4, έφερε τον Ολυμπιακό γρήγορα σε διψήφιο προβάδισμα. Ο Σίκμα με καλάθι στον αιφνιδιασμό ανέβασε την διαφορά στο +12, με το 16-4 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου και τους νταμπλούχους Ελλάδας να έχουν… κλειδώσει αμυντικά το «τριφύλλι».

Με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό του Τόμας Γουόκαπ, για το 18-4, ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος του τελικού της Ρόδου. Το «ερυθρόλευκο» κρεσέντο συνεχίστηκε, με το τρίποντο του Παπανικολάου να… εκτοξεύει την διαφορά στους 17 πόντους (21-4). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να σημαδεύουν σίδερο, με τον Σίκμα να πετυχαίνει τα 23-4. Ο Λαρεντζάκης  με τρίποντο έστειλε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (26-4) ενώ ο ίδιος με δύο τρίποντες βόμβες έγραψε το απίστευτο 32-4! Ο Παναθηναϊκός… έσπασε το ρόδι στο δεύτερο δεκάλεπτο με βολές του Σλούκα για το 32-7 με τους «πράσινους» να σκοράρουν σχεδόν μετά από 15 λεπτά! Ο Αντετοκούνμπο μείωσε σε 32-9, με τον ΜακΚίσικ να απαντά με γκολ – φάουλ για το 35-9, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 37-11.

Με καλάθι του Μιλουτίνοβ για το 39-11 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ερνανγκόμεθ να πετυχαίνει ένα τεράστιο τρίποντο για το 39-14. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να έχει επαφή με το αντίπαλο καλάθι, με τον Ερνανγκόμεθ να μειώνει σε 43-20, ο Λεσόρ νίκησε σε δύο συνεχόμενες φάσεις τον Μιλουτίνοβ (43-22), όμως αρχικά ο Πίτερς και εν συνεχεία ο Κάνααν, με γκολ φάουλ, έστειλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +26 (48-22). Ο Ερνανγκόμεθ συνέχισε να το παλεύει, μειώνοντας σε 50-29, ο Γκραντ με γκολ φάουλ έριξε την διαφορά στους 20 πόντους (54-34), με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 22 πόντων (56-34).

Με καλάθι του Λούντζη για το 58-34, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος του τελικού της Ρόδου. Ακόμα δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά στους 30 πόντους (64-34), για να απαντήσει ο Γκραντ για το 64-37. Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να… περιορίσει την ζημιά, με τον Μαντζούκα με τρίποντο να μειώνει σε 67-45 και τον Ερνανγκόμεθ να ρίχνει μετά από πολύ ώρα την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (67-48). Ο ΜακΚίσικ με γκολ – φάουλ έγραψε το 70-48, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην κατάκτηση του Super Cup, διαλύοντας τον Παναθηναϊκό με 75-51.

Απίστευτος Λαρεντζάκης με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα, με τον Κάνααν να έχει 12 πόντους, τους Παπανικολάου και Μιλουτίνοβ από 10 πόντους έκαστος, ενώ ο Γουόκαπ έμεινε στους δύο πόντους, αλλά είχε επτά ριμπάουντ και οκτώ ασίστ.

Για τον Παναθηναϊκό, Ερνανγκόμεζ και Γκραντ είναι οι μόνοι που πάλεψαν στο β’ μέρος, με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Κώστας Σλούκας, στο πρώτο του παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό, με την πράσινη φανέλα, είχε εννέα πόντους και έξι ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51