ΑΕΚ - Λαύριο 93-98: Νίκη - δήλωση για τους Λαυρεώτες με "καυτό" Καστανέδα

Το Λαύριο έκανε την μεγάλη έκπληξη και έφυγε με το διπλό από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, κερδίζοντας την ΑΕΚ με 93-98.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε πως το παιχνίδι θα πάει σε πολύ υψηλό σκορ καθώς οι δύο ομάδες έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 26-28.

Ωστόσο, στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό του Λαυρίου καθώς σκόραρε μόλις 13 πόντους έναντι 24.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Ζουάν Πλάθα προσπάθησε να κατεβάσει την διαφορά, όμως έφτασε μέχρι το - 7 δύο φορές (47-54 και 49-56). Το Λαύριο έβρισκε απαντήσεις είτε μέσα είτε έξω από την γραμμή του τρίποντο και τελικά πηγε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενο με 12 (64-76).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και μείωσαν στους 5 (81-86) όμως σε αυτό το σημείο ο φοβερός και τρομερός Καστανέδα με 2 τρίποντα υπέγραψε το διπλό της ομάδας του Κώστα Μέξα.

Τα δεκάλεπτα:26-28, 39-52, 64-76, 93-98

On Fire: Ο Ξαβιέ Καστανέδα με 26 πόντους (6/7 1π.1/2 2π,6/12 3π) ήτν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +17 του Λαυρίου (65-82) 8 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Ξεχώρισαν: Ο Μουρ με 19 πόντους (6/7 εντός παιδιάς) και οι Χέλεμς, Θόρντον με 17 ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους. Για την ΑΕΚ οι ΜακΡέι και Τίλμαν με 21 πόντους προσπάθησαν να αποσωβήσουν την ήττα  για τον Δικέφαλο.

Διαιτητές: Τσώνος, Μηλαπίδης, Χατζημπαλίδης.