Κολοσσός Ρόδου-Περιστέρι 104-93: Οι θαλασσί πήραν την νίκη στην δεύτερη παράταση

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε το Περιστέρι εντός έδρας με 104-93 σε ένα ματς που κράτησε δύο παρατάσεις και έγινε στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Basket League.

Το Περιστέρι άρχισε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 3' λεπτό (11-4). Αν και ο Κολοσσός Ρόδου ισοφάρισε στο 6' λεπτό (15-15), η ομάδα των δυτικών προαστίων βρήκε απαντήσεις και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Παρότι η ομάδα του κόουτς Σπανούλη πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους στο 11' λεπτό (32-29), οι θαλασσί με ένα επί μέρους σκορ 19-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Οι "νησιώτες" είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον ένα πόντο στο 23' λεπτό (45-44). Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα στα επόμενα επτά λεπτά και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-59). Η ομάδα του κόουτς Σπανούλη με ένα επί μέρους σκορ 21-14, έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (80-80). Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν πιο αποτελεσματικός μετά από δύο παρατάσεις και νίκησε εντός έδρας το Περιστέρι με 104-93.

Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Γιόργενσεν και Πόλει με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Ράνγκλαντ (6 ριμπάουντ και 10 ασίστ) και Γουίλιαμς με 25 και 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 86-86 (τέλος της α' παράτασης), 104-93 (τέλος της β' παράτασης)