Άρης – Ολυμπιακός 72-81: Νίκησε κούραση και τραυματισμούς με ρεσιτάλ Κάνααν

Ο Ολυμπιακός, λιγότερες από 48 ώρες μετά το εξαντλητικό 45λεπτο απέναντι στον Παναθηναϊκό, αντιμετώπισε τον σκλητροτράχηλο Άρη, έχασε κατά την διάρκεια του αγώνα τους Γκος και Σίκμα με τραυματισμούς, με τους «ερυθρόλευκους», όμως, να νικούν κακοδαιμονία και κούραση, επικρατώντας με 81-72, για την πρεμιέρα της Basket League.  Απίστευτος Κάνααν με 25 πόντους και 7/10 τρίποντα.

Με τρίποντο του Παπανικολάου για το 0-3 ξεκίνησε η αναμέτρηση της Θεσσαλονίκης. Ο Μπλούμπεργκς απάντησε με το ίδιο νόμισμα, όμως ο Ολυμπιακός «τάισε» συνεχώς τον Μιλουτίνοβ, ξεφεύγοντας γρήγορα με 7-3. Το γκολ – φάουλ του Μποχωρίδη μείωσε σε 8-10, ενώ ο Μπλούμπεργκς με τρίποντο μείωσε στον πόντο (11-12). Ο Σέρβος σέντερ συνέχισε να κυριαρχεί, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στο +5 (11-16), ο Παπανικολάου με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 16-23, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Πειραιώτες μπροστά με 23-18.

Με γκολ – φάουλ του Πίτερς για το 18-26 ξεκίνησε το β’ δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Συνεχόμενα καλάθα του Χάρελ, επέτρεψαν στον Άρη να μειώσει σε 24-27, ενώ δύο βολές του Γκάλινατ, έφεραν το ματς στον πόντο (26-27). Συνεχόμενα λάθη των «ερυθρόλευκων» έδωσαν το δικαίωμα στον Άρη να προηγηθεί με 29-27, μετά από τρίποντο του Γκάλινατ. Το τρίποντο του Κάνααν… έσπασε το ρόδι για τους «ερυθρόλευκους» (29-30), όμως ο Ολυμπιακός ήταν σαφέστατα καταπονημένος από το προ 48 ωρών ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, που προηγήθηκαν με 36-32, την ώρα που ο Γουίλιαμς Γκος αποχώρησε για τα αποδυτήρια, προφανώς λόγω τραυματισμού. Ο Κάνααν το… πήρε προσωπικά και με ακόμα ένα τρίποντο, έβαλε τους Πειραιώτες μπροστά με 37-36, με τα πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με τον Άρη μπροστά με 41-40.

Με τον Κάνααν να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι και στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός πέρασε εκ νέου μπροστά με 48-45. Το τρίτο φάουλ του Νίκολα Μιλουτίνοβ έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Πειραιώτες, όμως ένα 5-0 δια χειρός Πίτερς έφερε τους πρωταθλητές στο 49-53. Η κακοδαιμονία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, καθώς μετά τον Γουόκαπ έχασαν και τον Σίκμα, που αποχώρησε με ενοχλήσεις, όμως Μιλουτίνοβ και Πίτερςμ μαζί με τον… καυτό Κάνααν συνέχισαν να κρατούν στις πλάτες τους την ομάδα τους (53-64),  με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 54-64.

Ο Άρης, με πρωταγωνιστή τον Χάρελ, προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-70). Ο Μπλούμπεργκς μείωσε σε 62-70 στο 35’, την ώρα που και ο Κάνααν έφυγε προς τον πάγκο καθώς τον έπιασαν κράμπες λόγω της υπερπροσπάθειας. Το γκολ – φάουλ του Λαρεντζάκη για το 62-73 έδειχνε να βάζει… πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση, όμως ο Τολιόπουλος με τέσσερις προσωπικούς πόντους κράτησε ζωντανό το ματς (66-73). Ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό του Μποχωρίδη για το 69-73 έβαλε… φωτιά στο ματς, την οποία, όμως… έσβησε με ένα «μαγικό» καλάθι ο Τόμας Γουόκαπ για το 69-75, με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής από την Θεσσαλονίκη με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81

On Fire: Ο Αϊζάια Κάνααν έπαιζε… ρολόι από την περιφέρεια, τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους και 7/10 τρίποντα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 στο 35’ για τον Ολυμπιακό (62-73)

Ξεχώρισαν:  15 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ είχε ο Πίτερς, με τον Μιλουτίνοβ να προσθέτει 14 πόντους, εννέα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Για τον Άρη, 16 πόντους είχε ο Τολιόπουλος, 14 ο Μπλούμπεργκς και 12 ο Μποχωρίδης.

Διαιτητές:  Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Λουλουδιάδης