Άρης-Καρδίτσα 69-61: Ανατροπή από το -10 με κομβικό Τολιόπουλο

Ο Άρης επέστρεψε από το -10 και νίκησε εντός έδρας την Καρδίτσα με 69-61,για αυτό και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-1, ενώ η θεσσαλική ομάδα έχει τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Καρδίτσα είχε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα και είχε διαφορά τεσσάρων πόντων τρεις φορές. Ο Άρης ανέβασε ρυθμό και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-15). Η θεσσαλική ομάδα ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-14, προηγήθθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-29).

Οι κιτρινόμαυροι βρήκαν λύσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 21-11. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-50). Ο Άρης πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, νίκησε την Καρδίτσα εντός έδρας με 69-61.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Τολιόπουλος και Γκάλινατ με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Σμιθ (10 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Κλάασεν με 18 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61