Παναθηναϊκός-Λαύριο 111-75: Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα νίκησαν οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 111-75 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-0, ενώ η ομάδα των νοτίων προαστίων έπεσε στο 2-1.

Ο Παναθηναικός έδειξε τις ικανότητες του από τα πρώτα λεπτά και πήρε το momentum του αγώνα, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-20). Αν και το Λαύριο πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε την διαφορά στους έξι πόντους στο 18' λεπτό (51-45). Οι "πράσινοι" βρήκαν λύσεις στα επόμενα δύο λεπτά και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-45).

Η ομάδα του κόουτς Εργκίν Αταμάν πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-9, προηγήθηκε με 30 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-54). Ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας το Λαύριο με 111-75.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Κώστας Αντετοκούνμπο και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 15 πόντους έκαστος, ενώ ο Γκριγκόνις είχε 14 πόντους, ο Γκάι είχε 13 πόντους και οι Γκραντ και Μαντζούκας είχαν δέκα πόντους. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Ντετζούλιους και Θόρντον με 24 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 31-20, 56-45, 84-54, 111-75