ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 63-77 : Κυρίαρχος Φαλ

Με τον Μουστάφα Φαλ να τελειώνει το παιχνίδι με triple double (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ) και τον Μπραζντέικιθς να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση του με τα ερυθρόλευκα (14 πόντοι), ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του, περνώντας νικηφόρα από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 77-63.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΠΑΟΚ, καθώς πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, ο ΜακΝίς αποχώρησε υποβασταζόμενος, αρχικά στον πάγκο και μετά στα αποδυτήρια, λόγω τραυματισμού στο δεξί πόδι, με την πρώτη διάγνωση να κάνει λόγο για κάκωση. Παρά το… μούδιασμα με τον τραυματισμό του Αμερικανού, ο δικέφαλος προηγήθηκε γρήγορα με 5-2, για να έρθουν οι Πίτερς και Γουόκαπ με τρεις βολές, να φέρουν το ματς στα ίσα. Ένα τρίποντο του Πίτερς για το 5-8 ανέβασε το σερί των «ερυθρόλευκων» στο 6-0, ενώ ο Αμερικανός με λέι απ, μετά από ασίστ του Φαλ, έγραψε το 5-10. Ο Μπελιάουσκας διέκοψε το «ερυθρόλευκο» σερί (7-10),  για να ακολουθήσει, όμως, ακόμα ένα 0-5 για το 7-15. Ο Σχίζας με γκολ – φάουλ μείωσε σε 12-17, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Τσαϊρέλης έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής (14-17). Ο Σχίζας έφερε το ματς στον πόντο, με το 16-17 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Το τρίποντο του Τσιακμά για το 19-17, έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά μετά από αρκετή ώρα, ΄για να απαντήσει με ένα άμεσο 5-0 ο Ολυμπιακός, με τους Γκος και Παπανικολάου, για το 19-22, με τον Τακιανό να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο Γκος ανέβασε το σερί της ομάδας του στο 7-0 (19-24), με τον Φαλ να συνεχίζει να μοιράζει την μία ασίστ μετά την άλλη, αυτή τη φορά στον Λούντζη για το 25-31. Ακόμα μία ασίστ του Φαλ στον Παπανικολάου έγραψε το 28-35, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 28-37, χάρη σε καλάθι του Γουόκαπ στο φινάλε και τον Γάλλο σέντερ να έχει ήδη έξι ασίστ!

Με γκολ φάουλ του Μπελιάουσκας για το 31-37, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Πυλαίας. Το τρίποντο του Φρίντρικσον για το 34-37… ροκάνισε ακόμα περισσότερο την διαφορά, με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε συνεχόμενα λάθη. Χρειάστηκε να περάσουν περισσότερο από 3’ στο τρίτο δεκάλεπτο για να έρθει το πρώτο «ερυθρόλευκο» καλάθι, δια χειρός Γουόκαπ (34-40), για να ακολουθήσει δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο, του Μπραζντέικις, για το 34-43. Ο Μπελιάουσκας μείωσε εκ νέου στους 6 (39-45), όμως Μπραζντέικις και Γκος έφεραν για πρώτη φορά την διαφορά στο +10 στο 27’ (39-49), με τον ΠΑΟΚ να χάνει με πέντε φάουλ τον Σχίζα. Ο δικέφαλος… ξεκόλλησε από τους 39 με τον Μαργαρίτη (41-49), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό στο +12, μετά το καλάθι του Φαλ για το 41-53.

Ο Γάλλος σέντερ συνέχισε να κυριαρχεί και στο τέταρτο δεκάλεπτο σκοράροντας και μοιράζοντας ασίστ (41-58). Ο Μπελιάουσκας με τρίποντο μείωσε σε 44-58, όμως οι «ερυθρόλευκοι», πλέον, είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, παρά το τρίποντο με ταμπλό (!) του Γκίλμορ για το 51-62.  Η βολή του Παπανικολάου για το 53-67… σφράγισε το triple double του Μουστάφα Φαλ, με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται σωστά το υπέρ του προβάδισμα, φτάνοντας στην νίκη με 77-63, που τον φέρνει στο 4-1, με τον ΠΑΟΚ να πέφτει στο 2-3.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 28-37, 41-53, 63-77

Οn fire: Κυριαρχικός ο Μουστάφα Φαλ με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ

Ξεχώρισαν: 17 πόντους σημείωσε ο Παπανικολάου, 16 ο Γκος και 14 ο Μπραζντέικις. Για τον ΠΑΟΚ, ο Μπελιάουσκας είχε 20 πόντους και ο Φρίντρικσον 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για τον Ολυμπιακό (56-74) στο 38'.

Διαιτητες: Πουρσανίδης, Τηγάνης, Τσιμπούρης