Απόλλων Πάτρας - ΠΑΟΚ 54-67 : Νίκη για τον δικέφαλο με double double του νεοαποκτηθέντα Άλστον

Στις νίκες επέστρεψαν οι Θεσσαλονικείς μετά το νικηφόρο πέρασμα από την Πάτρα αφού επικράτησησαν του Απόλλωνα με σκορ 67-54. Ο ΠΑΟΚ έκανε έτσι το 3-3 , ενω για τους Πατρινούς αυτή είναι η πέμπτη τους ήττα.

Κοντά στο σκορ ήταν από την αρχή του παιχνιδιού οι δυο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να προηγείται για έναν πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου(17-16). Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς πέρασαν στην αντεπίθεση , έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και έβαλαν τα σουτ με το σκορ να διαμορφώνεται 32-26 υπέρ του ΠΑΟΚ με τις ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος , ο Απόλλωνας έβγαλε αντίδραση , βελτίωσε τον αμυντικό του τομέα και έριξε την διαφορά στον πόντο(44-45) λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Στην 4η περίοδο όμως η πατρινή ομάδα έπαθε "μπλακ άουτ" με τον ΠΑΟΚ να τους έχει "σβήσει" λόγω της άμυνας του και τους δεύτερους να είναι συνεπείς επιθετικά διαμορφώθηκε το τελικό 67-54.

Ντεμπούτο έκαναν και θετικό μάλιστα οι δυο νεοφερμένοι παίκτες του ΠΑΟΚ Άλστον και Σμιθ.

Τα δεκάλεπτα:16-17, 26-32, 44-47, 54-67

On fire : Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο νεοαποκτηθείς Άλστον του ΠΑΟΚ που έκανε double double με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +13 υπέρ του ΠΑΟΚ (67-54)

Ξεχώρισαν: Από πλευρά ΠΑΟΚ οι Σμιθ , Τσαϊρέλης και Χάρισον που είχαν και οι τρεις από 10 πόντους , ενώ πρώτος σκόρερ από την μεριά του Απόλλωνα ήταν ο Μπράουν με 11 πόντους και είχε ακόμα και 13 ριμπάουντ

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τηγάνης, Μηλαπίδης