AEΚ - Κολοσσός Ρόδου 93-74: Άνετη νίκη για την Ένωση

Η ΑΕΚ σε ένα πολύ εύκολο απόγευμα για αυτήν κέρδισε τον Κολοσσό  με σκορ 93-74. Η Ένωση έκανε έτσι το 3-3 στο πρωτάθλημα ενώ για τους νησιώτες αυτή είναι η τέταρτή τους ήττα.

Από την αρχή του παιχνιδιού , οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τους κίτρινους να έχουν τον έλεγχο ,χωρίς όμως οι Ροδίτες να τους αφήσουν να ξεφύγουν, γεγονός που συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί οι επιθέσεις κυριαρχόυσαν από τις άμυνες, με την ΑΕΚ να οδηγείται στα αποδυτήρια με ένα "μαξιλαράκι " τεσσάρων πόντων(51-47).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν. Κυριάρχησαν σε επίθεση και άμυνα , καθώς δέχθηκαν από τους φιλοξενούμενους 11 πόντους σε δέκα λεπτά , ενώ μπροστά είχαν σκοράρει 24 . Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς να επιτρέψει στον Κολοσσό να "μπει" πάλι στο παιχνίδι και να διεκδικήσει κάτι. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 93-74.

Τα δεκάλεπτα:27-26, 51-47, 75-58, 93-74

On fire: Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Τίλμαν με 24 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Κουζμίνσκας με 18 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Ουτόμι με 15 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το + 24 της Ένωσης (90-66, 38:48)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Ζακεστίδης, Ρίζος