Aπόλλων Π. - Μαρούσι 69-75 : Σπουδαίο διπλό για την ομάδα των Β. Προαστίων

Σπουδαίο διπλό πέτυχε η ομάδα του Αμαρουσίου, στην Πάτρα , έναντι του Απόλλωνα με σκορ 75-69 . Για την ομάδα των Βορείων Προαστίων αυτή ήταν η τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα , ενώ η πατρινή ομάδα βρίσκεται στο 1-7 της βαθμολογίας.

Κακό επιθετικό ξεκίνημα  έκαναν οι δυο ομάδες , που έδωσαν βάση περισσότερο στην άμυνα  τους , το σκορ της πρώτη περιόδου έληξε 14-13 υπερ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο πιο δυνατά μπήκε το Μαρούσι. Η ομάδα του Λημνιάτη , πήρε προβάδισμα μέχρι και για 7 πόντους (20-27) , με τον Ραντούλιτσα να είναι σε φοβερό βράδυ. Οι γηπεδούχοι κάλυψαν γρήγορα την διαφορά με ένα σερί 5-0 και το σκορ να γίνεται σε 35-32 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος , αν και το Μαρούσι , ξέφυγε και για 5 πόντους (45-40) , ο Απόλλωνας κάλυψε γρήγορα την διαφορά με τα μεγάλα σουτ του Γουάσινγκτον. Σ' αυτό το σημείο οι δυο ομάδες ήταν δίπλα δίπλα στο σκορ , χωρίς καμία να ξεφεύγει της άλλης και συνεπώς τις δυο ομάδες να κλείνουν την τρίτη περίοδο ισόπαλες 54-54. Στην τελευταία περίοδο , η ομάδα του Αμαρουσίου , είχε πάρει από την αρχή  προβάδισμα , το οποίο και εκμεταλλεύτηκε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Η ομάδα του coach  Δελε΄γκου είχε τις ευκαιρίες να ισοφαρίσει και να προσπεράσει στο ματς , όμως κάτι άστοχα σουτ των Στάρκ και Ουάσινγκτον , δεν άλλαξαν τις τύχες του παιχνιδιού με αποτέλεσμα η ομάδα του Λημνιάτη να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη με σκορ 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-32,54-54,69-75

On fire: Ο Ραντούλιτσα με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν : Από πλευράς γηπεδούχων ο Ουάσινγκτον με 25 πόντους ενώ ο Μπράουν είχε 11 πόντους και 18 ριμπάουντ. Από πλευράς φιλοξενουμένων double double έκανε ο Τζούστον με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ .

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +7 του Αμαρουσίου (27-20 , 15:00 )

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Μηλαπίδης