ΠΑΟΚ - Κολοσσός 93-81 :Σε θετικό πρόσημο ο δικέφαλος με τρομερή τελευταία περίοδο

Ο ΠΑΟΚ από το -13 (28:20 ) , έκανε την ολική ανατροπή και επικράτησε στην έδρα του με σκορ 93-81 επί του Κολοσσού. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι στο 5-4 της βαθμολογίας , ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτή ήταν η έκτη τους ήττα.

Δυνατό ξεκίνημα έκαναν οι νησιώτες , οι οποίοι προηγήθηκαν και με 11 πόντους διαφορά (15-26) με τους Γκούντελουκ , Ουτόμι και Μπραίκοβιτς να κόβουν και να ράβουν στην επίθεση, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει την ψαλίδα με ένα ξέσπασμα 8-2 στα τελευταία λεπτά διαμορφώνοντας το 23-28 , σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο δικέφαλος, με συνεχόμενα καλάθια , έφτασε την διαφορά στο πόντο , οι φιλοξενούμενοι με συνέπεια στην άμυνα και τις τρίποντες βόμβες του Πόλει , διατήρησαν το επιμέρους προβάδισμά τους και έφτασαν την διαφορά στους εννιά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-38).

Στο δεύτερο μέρος , ο Κολοσσός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση . Ήταν μπροστά για 13 πόντους (64-51) , όμως στα τελευταία δυο λεπτά οι γηπεδούχοι με ένα επιθετικό ξέσπασμα 10-2 , ο ΠΑΟΚ έριξε το χάντικαπ στους 5 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. (66-61). Στο τελευταίο δεκάλεπτο , ο ΠΑΟΚ με τα συνεχόμενα τρίποντα του Σχίζα , του Χάρισον και του Φρίντικσον , πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς (72-69) με το μομέντουμ να ήταν υπέρ του. Ο ΠΑΟΚ μετουσίωσε τις καταπληκτικές του άμυνες , σε καλάθια στην επίθεση και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 93-81

Τα δεκάλεπτα:23-28,38-47,61-66,93-81

On fire: Ο Σμιθ με 16 πόντων

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν ο Χάρισον με 15 ενώ ο Φρίντικσον έκανε double double 14 πόντους και 11 ασσίστ. Ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Γκάντελακ είχε 20 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +14 τoυ Κολοσσού (46-60)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Μαγκλογιάννης, Χριστινάκης