AEK - Mαρούσι : Η ένωση με buzzer του Κουζμίνσκας λύγισε....τον σεληνιασμένο Χιλ

Σ' ένα παιχνίδι πολλών ανατροπών στο σκορ , η ένωση με buzzer του Κουζμίνσκας  κέρδισε το μαχητικό Μαρούσι του Χιλ ( πέτυχε 40 πόντους ) με σκορ 91-89 . Οι κίτρινοι έφτασαν έτσι στο 5-5 της βαθμολογίας , ενώ για την ομάδα του Αμαρουσίου αυτή είναι η έβδομη ήττα.

Κοντά κοντά στο σκορ ήταν οι δυο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού. Η ένωση πήρε στην αρχή του παιχνιδιού ένα προβάδισμα 7 πόντων (22-15) , όμως ένα επιθετικό ξέσπασμα του Αμαρουσίου είχε ως αποτέλεσμα να πλησιάσει στο καλάθι στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Στη συνέχεια , η ομάδα των Βορείων Προαστίων αν και προηγήθηκε ακόμα και με 5 πόντους (35-30) , οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις , έφτασαν κοντά στο σκορ , προσπέρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά με τέσσερις πόντους (49-45). Ένα πολύ συναρπαστικό ημίχρονο , με αξιοσημείωτο τις 13 εναλλαγές του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος , οι δυο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ , χωρίς καμία να επιτρέπει της άλλης να ηγηθεί και να αυήσει την διαφορά του σκορ, με το Μαρούσι να προηγείται για δυο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-67).  Στο τελευταίο δεκάλεπτο,ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν 72-77 , πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Ράντλ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (77-77) ,  με τις δυο ομάδες να μην παραδίδεται η μια στην άλλη. Η ΑΕΚ ενώ ήταν στο τελευταίο λεπτό με τέσσερις μπροστά 87-83 , στα 44'' ο Χιλ με 3/3 βολές έκανε το 87-86 για την ομάδα του. Ο Ράντλ έγραψε με λει απ το 89-86 , ενώ στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα ο τρομακτικός Χιλ με τρίποντη βόμβα έφτασε το ματς στα ίσα 89-89. Με το ρολόι να δείχνει δυο δευτερόλεπτα για το τέλος , η ΑΕΚ είχε την επαναφορά από το κέντρο όπου με μια πάσα λόμπα η μπάλα έφτασε στον Κουζμίνσκας που ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 91-89.

Τα δεκάλεπτα : 24-22,49-45,65-67,91-89

On fire : Ο Χιλ με 40 πόντους

Ξεχώρισαν : Από πλευράς ένωσης ο Κουζμίνσκας με 19 πόντους και ο ΜακΡέι με 17 πόντους , ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Τζούστον είχε 18 πόντους .

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Μαρινάκης, Μαρτινάκος