Απόλλων Π. - Λαύριο 71-60 : Νίκη για τους Πατρινούς στο ντεμπούτο του Χριστόπουλου

Tην δεύτερή τους νίκη πανηγύρισαν οι Πατρινοί , στο ντεμπούτο του νέου τους προπονητή ,αφού επικράτησαν με σχετική άνεση του Λαυρίου με σκορ 71-60. Ο Απόλλωνας βρίσκεται στο 2-8 της βαθμολογίας , ενώ η ομάδα της Λαυρεωτικής στο 3-7.

Χαμηλό σε θέμα παραγωγικότητας ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο , με τις δυο ομάδες να δίνουν περισσότερη έμφαση στην άμυνα τους και το πως θα εξοντώσουν τον αντλιπαλο , με τους Πατρινούς να κάνουν στα τελευταία λεπτά μια αντεπίθεση , η περίοδος έκλεισε 14-9 υπέρ τους.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο , η ομάδα του Χριστόπουλου έκανε ένα σερί 8-0 και δημιο΄υργησε μια διαφορά της τάξης των 12 πόντων (22-10) , εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμά της , το οποίο το διατήρησε μέχρι και στα τέλη του ημιχρόνου (34-23).

Στο δεύτερο μέρος , ο Απόλλωνας μπήκε με αποφασιστικότητα να τελειώσει το ματς όσο πιο νωρίς γίνεται, χωρίς να επιτρέψει στο Λαύριο να διεκδικήσει κάτι. Έπαιξε σπουδαίες άμυνες ,τις οποίες τις μετουσίωσε καλάθια μπροστά με τον Βον και τον Σαλούστρο με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει την διαφορά στους 17 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν , βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση , έριξαν την διαφορά κοντά στους δέκα , χωρίς όμως να κάνουν την ολική ανατροπή . Έτσι , οι Πατρινοί πανηγύρισαν την δεύτερη τους νίκη στο ντεμπουτο του νέου τους  προπονητή.

Τα δεκάλεπτα: 14-9,34-23,51-34,71-60

On fire: Ο Βον με 13 πόντους

Ξεχώρισαν : Από πλευράς γηπεδούχων οι Σαλούστρος και  Σκορδίλης με 10 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Καστανέδα είχε 13 πόντους και ο Μουρ πέτυχε double double με 10 πόντους και αντίστοιχα ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +21 του Απόλλωνα (51-30, 29:00)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Κατραχούρας, Λουλουδιάδης