Μαρούσι – Κολοσσός 85-74: Με… υπογραφή Γιαννόπουλου

Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να κάνει… όργια (25 πόντοι και οκτώ ριμπάουντ) και χάρη σε ένα εντυπωσιακό 27-9 στην δεύτερη περίοδο, το Μαρούσι επικράτησε του Κολοσσού με 85-74. Στο 4-7 και οι δύο ομάδες, με τους Ροδίτες, με την ήττα αυτή, να μένουν εκτός του Final 8 του κυπέλλου Ανδρών.

Δύο πρόσωπα είχε το α’ μέρος της αναμέτρησης του Αγ. Θωμά. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ισορροπημένες, όπως φαίνεται από το ισόπαλο 16-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, το Μαρούσι ήταν καταιγιστικό. Κράτησε τους Ροδίτες στους εννιά πόντους, ενώ με την σειρά του σημείωσε 27 (!), ξεφεύγοντας με +18 στην ανάπαυλα (43-25).  Στο β’ μέρος και συγκεκριμένα από το 25’ και μετά, ο Κολοσσός άρχισε να… ροκανίζει την διαφορά, φτάνοντας μέχρι το -5 (79-74 στο 37’). Το καλάθι του Μπρίσκο, όμως, στα 87’’ για το 81-74, ουσιαστικά… κλείδωσε την νίκη για τους γηπεδούχους, με το Μαρούσι να επικρατεί με 85-74

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74

Οn fire: Καταπληκτικός ο Χάρης Γιαννόπουλος με 25 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Απολαυστικός ο Μπρίσκο με 20 πόντους και 10 ασίστ. Για τον Κολοσσό, 19 πόντους πέτυχε ο Γκάουντλοκ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για το Μαρούσι (50-28) στο 22’

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Μαγκλογιάννης