Προμηθέας – ΠΑΟΚ 80-73: Ρεβεγιόν στην 3η θέση με οικοδεσπότη Κάουαν

Με τον Άντονι Κάουαν να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (22 πόντοι, 9 ασίστ), ο Προμηθέας επικράτησε του ΠΑΟΚ με 80-73, έκανε το 2Χ2 απέναντι στον "δικέφαλο", ολοκληρώνοντας στην 3η θέση του πρωταθλήματος το 2023, πίσω από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Ο Προμηθέας είχε τον πρώτο λόγο στο α’ μέρος της αναμέτρησης της Πάτρας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 10-3, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα, φέρνοντας το παιχνίδι στο καλάθι (12-10 και 17-15), με τον Προμηθέα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-16. Φρίντρικσον και Σμιθ, με ένα γρήγορο 0-4 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έφεραν το ματς στα ίσα (20-20), ενώ ο Μαργαρίτης έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους φιλοξενούμενους (23-24). Η απάντηση από πλευράς Προμηθέα ήρθε με ένα 8-0 για το 31-24. Ο Άλστον με δίποντο έφερε και πάλι τον ΠΑΟΚ σε απόσταση βολής (33-30), όμως ο Προμηθέας κρατούσε τα καλύτερα για το φινάλε και με ένα 7-0 έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (40-30), προτού ο Σμιθ, με τρίποντο στην εκπνοή, διαμορφώσει το 40-33 του ημιχρόνου.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς τρία τρίποντα των Ρέινολντς και Κόνιαρη… εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (49-35). Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασε και με ένα δικό του 7-0 έριξε την διαφορά στην μέση (49-42). Άλστον και Γκίλμορ μείωσαν ακόμα περισσότερο (52-47), όμως οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, επαναφέροντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (60-49), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-51. Το επιθετικό ρεσιτάλ του Κάουαν έφερε τον Προμηθέα στο +14 (7-53), ο ΠΑΟΚ έκανε μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς (71-63 στο 37’), όμως ο Κάουαν ήταν ασταμάτητος και με γκολ – φάουλ στα 98’’ για το 78-67… τελείωσε το ματς, με τον Προμηθέα να φτάνει στην νίκη με 80-73, που τον φέρνει στο 8-4, έναντι 6-6 του δικέφαλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 40-33, 60-51, 80-73

Οn fire: Απολαυστικός ο Κάουαν με 22 πόντους και εννιά ασίστ.

Ξεχώρισαν: Ετσενίκε και Ρέινολντς είχαν από 14 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ, ο Φρίντρικσον είχε 13 πόντους και εννιά ασίστ, με τον Άλστον να προσθέτει 12.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για τον Προμηθέα (49-35) στο 22'

Διαιτητές: Τσαρούχα, Χριστινάκης, Μπακάλης.