Καρδίτσα - Απόλλων Π.76-74 : Ο Μακ "ξέρανε" την πρώην ομάδα του στο ντέρμπι των ουραγών

Οι Θεσσαλοί βρίσκονταν πίσω με 6 (65-71 , 37:38) , έκαναν την αντεπίθεση και νίκησαν το παιχνίδι με την τρίποντη βόμβα του Μακ διαμορφώνοντας το τελικό 76-74. Με αυτήν την νίκη η ομάδα της Καρδίτσας έπιασε στην βαθμολογία τους Πατρινούς με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στο 2-10 της βαθμολογίας.

Δυνατό ξεκίνημα έκαναν στο ματς οι Πατρινοί οι οποίοι προηγήθηκαν με σκορ 14-8 , οι Θεσσαλοί αντέδρασαν και με καλάθια του Γιάνκοβιτς ισοφάρισαν σε 14-14 , με την ομάδα του Χριστόπουλου να παίζει άμυνα στις τελευταίες κατοχές και να τις μετουσιώνει σε επιθέσεις μπροστά με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 15-21 της πρ΄ωτης περίοδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , το επιμέρους 14-4 των Θεσσαλών τους έβαλε σε θέση οδηγού (29-24) ,  με τους Πατρινούς να απαντούν με δικό τους ξέσπασμα και  με καλάθια του Όσμπορν να παίρνουν "κεφάλι" στο τέλος του ημιχρόνου (35-37).

Στο δεύτερο  μέρος , ο Απόλλων είχε πάρει διαφορά επτά πόντων (40-47) με 0-7 σερί των Γκιουζέλη και Μπιμπς την οποία και διατηρούσε (49-56) έως και το τελευταίο λεπτό της 3ης περιόδου (51-56). Στο 32' η ομάδα της Πάτρας  έφτασε και πάλι σε διαφορά οκτώ πόντων (53-61) ελέγχοντας πλήρως το ματς.  Οι Θεσσαλοί δεν το έβαλαν κάτω , αργά και σταθερά μειώσαν την διαφορά και με επιμέρους σκορ 19-9 πήραν προβάδισμα με 73-72 μετά από  καλάθι του ΜακΚάλουμ στα 45'' πριν από το τέλος. Στα 25'' ο Τσαντ Μπράουν με 2/2 βολές έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 73-74 στον Απόλλωνα Πάτρας ενώ ο Σάιμπερτ αστόχησε στα 15'' για την Καρδίτσα.Οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο  με τον Βον να αστοχεί και στις 2  και ο Μακ στα 0.6'' με τρίποντο από τη γωνία χάρισε τη δραματική νίκη στην ομάδα του

Τα δεκάλεπτα:15-21,35-37,51-56,76-74

On fire: Ο Γουάιτ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Μακ Κάλουμ και Γιάνκοβιτς είχαν 15 πόντους και οι δυο , ενώ για τους Πατρινο΄υς ο Όσμπορν έκανε double double με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +9 των Πατρινών (54-63 , 32:23)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Κατραχούρας