Περιστέρι - Κολοσσός 89-77: Ήταν ανώτερο και κέρδισε δίκαια

Το Περιστέρι επικρατήσε του Κολοσσού Ρόδου με 89-77 για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν γρήγορα με 10 πόντους (19-9) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 25-17.Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους (34-22) ,με τους Ροδίτες να αντιδρούν και να μειώνουν στους 5 πόντους στην λήξη του ημιχρόνου (42-37).

Στο δεύτερο μισό,η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε όπως στο πρώτο και με σερί 12-0 ξέφυγε στους 17 πόντους (58-41). Το 71-55 του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στους "Πρίγκιπες". Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά,με τους γηπεδούχους να διαφυλάσσουν την υπέρ τους διαφορά και τελικά να επικρατούν με 89-77.

On Fire: Ο Ζερμέιν Λοβ με 19 πόντους "υπέγραψε" την νίκη της ομάδας του ενώ ,παράλληλα,μάζεψε 6 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ.

Ξεχώρισαν: Ο Κένι Γουίλιαμς με 12 πόντους βοήθησε σημαντικά το Περιστέρι,ενώ για τους νησιώτες ο Ολουβασιμισόλα πέτυχε double double με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Περάντες προσέθεσε άλλους 16.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +17 του Περιστερίου στα 25'30'' (58-41)

Οι διαιτητές: Θεωνάς,Μιλαπίδης,Τεφτίκης