Ολυμπιακός – Άρης 85-71: Νικηφόρο αντίο στο 2023 με Λαρεντζάκη και… δίδυμους πύργους

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να ντύνεται… Πίτερς  και τους Νίκολα Μιλουτίνοβ και Μουστάφα Φαλ να… σκεπάζουν τα καλάθια σε επίθεση και άμυνα, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του σκληροτράχηλου Άρη (69-64 στο 33’)  me 85-71 και με ρεκόρ 11-1, είπε αντίο στο 2023. Τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γουόκαπ.

Παρά το εορταστικό πνεύμα των ημερών, ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στο παιχνίδι και μετά το αρχικό 0-3 του Γκάλινατ, έτρεξε ένα 12-0 για το 12-3, αναγκάζοντας τον Καστρίτη σε γρήγορο τάιμ άουτ. Ο Φαλ ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (14-3), με τον Σταρκ να σπάει με τρίποντο το σερί του Ολυμπιακού (15-6). Η κακοδαιμονία δεν έλειψε σε ακόμα ένα παιχνίδι για τους «ερυθρόλευκους», με τον Μπαρτζώκα να βλέπει τον Γουόκαπ να αποχωρεί, καθώς κτύπησε το γόνατο του στο πόδι του Χάρελ, με τον Αμερικανό γκαρντ να πηγαίνει στα αποδυτήρια. Παρά την απουσία του Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα (20-8), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 20-11, με τρεις πόντους του Μποχωρίδη.

Με εκατέρωθεν τρίποντα για το 23-17 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, με τον Σταρκ να μειώνει ακόμα περισσότερο (23-19). Ο Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο έγραψε το 26-19, όμως απάντησε ο Γκάλινατ για το 26-22, με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Ακόμα ένα τρίποντο του… καυτού Λαρεντζάκη, έφερε το 31-24, με τον Πάπας να φέρνει την διαφορά στα πρόθυρα των 10 πόντων (33-24). Ο Πετρούσεβ έκοψε εντυπωσιακά το τρίποντο του Τολιόπουλου, σηκώνοντας στον… αέρα το ΣΕΦ, με τον ίδιο να γράφει το 38-27, τον Πάπας με τρίποντο στον αιφνιδιασμό να ανεβάζει την διαφορά στο +14, με το 41-27 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης.

Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μιλουτίνοβ και το τρίποντο του Κάνααν για το 46-31, έφεραν τον Ολυμπιακό στο +15, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, στο β’ ο Σέρβος σέντερ μπήκε φορτσάτος και με ένα εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα έγραψε το 52-36. Ο Άρης απάντησε με ένα εντυπωσιακό 12-0, μειώνοντας σε 52-48, με τον Μιλουτίνοβ, όμως, να συνεχίσει τις υψηλές πτήσεις σε επίθεση και άμυνα (56-51). Ακόμα ένα γκολ – φάουλ του Σέρβου σέντερ, ανέβασε το σκορ στο 59-51 (και ενώ ο Άρης είχε πλησιάσει σε απόσταση ενός σουτ), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 59-54 και το ΣΕΦ να αποθεώνει τον Γουόκαπ, που επέστρεψε με πολιτικά στον πάγκο.

Με τρεις βολές του Λαρεντζάκη για το 62-54, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης του ΣΕΦ, με τον Γκάλινατ να απαντά με τρίποντο για το 62-57 και τα αίματα να… ανάβουν, καθώς Λαρεντζάκης και Ντε Σόουζα είχαν μία αψιμαχία και τους διαιτητές να αποβάλουν με ντισκαλιφιέ τον παίκτη του Άρη ως υπαίτιο, καθώς κτύπησε με αγκωνιά τον παίκτη του Ολυμπιακού. Με όπλο το τρίποντο, ο Άρης δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ, με τον Περσίδη να μειώνει σε 67-62. Ο Λαρεντζάκης συνέχισε να κουβαλά επιθετικά τον Ολυμπιακό, ενώ το εμφατικό κάρφωμα του Πετρούσεβ έφερε το 73-64. Ο Πίτερς έφερε και πάλι την διαφορά στο +10 (76-66), ο Φαλ με κάρφωμα έγραψε το 78-66, με το παιχνίδι να μην έχει…επιστροφή, πλέον, για τον Άρη και τους Πειραιώτες να φτάνουν στην νίκη με 85-71, που τους φέρνει στο 11-1, έναντι 6-6 της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-27, 59-54, 85-71

Οn fire: 17 πόντους σημείωσε ο Λαρεντζάκης.

Ξεχώρισαν: 15 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Φαλ, με τον Μιλουτίνοβ να έχει 13 πόντους και τον Μήτρου – Λονγκ 10. Για τον Άρη, ο Μπλούμπεργκς είχε 16 πόντους και οι Γκάλινατ και Σταρκ από 10.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 (85-66) στο 38’

Διαιτητές:  Αγραφιώτης, Ξενικάκης, Μαρτινάκος