Kολοσσός - Λαύριο 88-73 : Οι νησιώτες "ανάσαναν" με εξαιρετικό δεύτερο μέρος και απίστευτο Περάντες

Ο Κολοσσός υπέταξε στο δεύτερο μέρος το Λαύριο με σκορ 88-73 καθαρίζοντας την υπόθεση νίκης στο δεύτερο μέρος . Οι νησιώτες βρίσκονται έτσι στο 5-8 της βαθμολογίας ενώ η ομάδα της Λαυρεωτικής στο 4-9.

Aπό μια καλή περίοδο είχαν οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο . Στο πρώτο δεκάλεπτο ,ένα επιθετικό ξέσπασμα 12-4 των γηπεδούχων έδωσαν τις βάσεις για να προηγηθούν και να κρατήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Στην δεύτερη περίοδο , με καλάθια του Καστανέδα και του ΝτεΤζούλιους το Λαύριο έκανε την δική του αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά με ένα 9-0 όταν οι γηπεδούχοι ήταν στο +13 (41-28) , με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο στο -4 (41-37).

Στο δεύτερο μέρος , ο Κολοσσός έκανε την αντεπίθεσή του . Ενώ η ομάδα της Λαυρεωτικής βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής (49-47) , ένα επιθετικό ξέσπασμα 12-3 των γηπεδούχων (61-50) ανέβασε την διαφορά σε διψήφιες τιμές ,με τον Κολοσσό να την κρατά μέχρι το τέλος της περιόδου (64-54). Στην τελευταία περίοδο , ένα 10 -0 των γηπεδούχων , ανέβασε την διαφορά στους 19 πόντους (76-57) με τους γηπεδούχους να την διατηρούν μέχρι το τέλος και τους φιλοξενούμενους να μην έχουν τα χρονικά περιθώρια να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και τελικά οι γηπεδούχοι κέρδισαν με σκορ 88-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-17,41-37,64-54,88-73

On fire: Ο Περάντες που έκανε triple double με 16 πόντους , 11 ριμπάουντ και 13 ασσ΄ιστ

Ξεχώρισαν: Από τους γηπεδούχους ο Γκούντελουκ με 20 πόντους και ο Μπραίκοβιτς με 19, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο ΝτεΤζούλιους με 17.

Μεγαλύτερη διαφορά : Το +22 του Κολοσσού (88-66)