Kαρδίτσα-Άρης 80-71: Νέα νίκη για τους Θεσσαλούς σε ματς με επεισοδιακό φινάλε

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο γήπεδό της έκανε η Καρδίτσα η οποία επιβλήθηκε με 80-71 του Άρη σε ένα ματς με επεισοδιακό φινάλε. Η Καρδίτσα έτσι έφτασε στο 4-10 της βαθμολογίας προσπερνώντας και πάλι τον Απόλλωνα Πάτρας , ενώ ο Άρης βρίσκεται στο 7-7.

Δυνατά μπήκε η Καρδίτσα στο παιχνίδι όντας όλη την ώρα μπροστά στην πρώτη περίοδο με τον Μπιουκάναν και τον Μακ να φροντίζουν για αυτό οι γηπεδούχοι προηγούνταν 23-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καστρίτη μείωσε την διαφορά στο καλάθι 25-24 με προσωπικές ενέργειες του Μποχωρίδη. Οι Καρδιτσιώτες απάντησαν με ένα δικό τους 9-0 (34-24) γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν το μαξιλαράκι ασφαλείας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (44-28).

Στο δεύτερο μέρος, ένα 7-0 του Άρη δια χειρός Γκάλινατ έβαλε τον Άρη μπροστά σε θέση οδηγού (44-45) με τους φιλοξενούμενους να είναι όλη την ώρα μπροστά στην τρίτη περίοδο να χάνουν το προβαδισμά τους με καλάθι του Γιουκάναν στην εκπνοή του δεκαλέπτου (59-58) . Στην τελευταία περίοδο , η Καρδίτσα εγκλώβισε τον Άρη και εκμεταλλευόμενη την καλή της άμυνα πήρε κεφάλι (70-62) με τον Αρη να μειώνει σε 70-65. Οι γηπεδούχοι κερδίζοντας κάποια φάουλ ήταν εύστοχοι στις βολές στο τέλος του παιχνιδιού και αύξησαν παραπάνω την διαφορά τους (80-69). Την τελευταία επίθεση την είχε η Καρδίτσα με τον Γιάνκοβιτς να κάνει fair play και να μην επιτίθεται ο Γκάλινατ του κλέβει την μπάλα και πηγαίνει προς το καλάθι με τον Γουάιτ να κάνει αντιαθλητικό , ο Τολιόπουλος εκτέλεσε τις βολές αφου ο Γκάλινατ είχε αποβληθεί όπως και ο Γιάνκοβιτς διαμορφώθηκε το τελικό 80-71.

Τα δεκάλεπτα:23-19,44-28,59-58,80-71

On fire: Ο Μπιουκάναν με 18 πόντους

Ξεχώρησαν : Ο ΜακΚόλουμ από πλευράς γηπεδούχων με 16 πόντους , ενώ από τον Άρη ο Γκάλινατ είχε 18

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μαρινάκης, Μαγκλογιάννης