Ολυμπιακός – Κολοσσός 71-52: Ο «διπλός» Μιλουτίνοβ έκανε την διαφορά

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε κακόκεφος απέναντι στον Κολοσσό, με τους Ροδίτες να εγκλωβίζουν για μεγάλο διάστημα τα επιθετικά ατού των «ερυθρόλευκων», όχι όμως και τον Νίκολα Μιλουτίνοβ, με τον «διπλό» Σέρβο σέντερ (18 πόντοι, 15 ριμπάουντ) να είναι ο κύριος υπεύθυνος της νίκης με 71-52, που φέρνει τους πρωταθλητές στο 13-1 και ενώ ακολουθούν τα παιχνίδια με Μακάμπι και Παναθηναϊκό, για Euroleague και Basket League αντίστοιχα.

Ο Κολοσσός έδειχνε πιο ορεξάτος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης του ΣΕΦ (4-7). Μιλουτίνοβ και Μπρασντέικις έφεραν το προβάδισμα στους πρωταθλητές (10-7), ο Γουόκαπ με τρίποντο πέτυχε το 14-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Μήτρου – Λονγκ για το 17-11, ξεκίνησε το β΄ μέρος. Στο 14’ είχαμε ένα άτυχο περιστατικό με πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου και Μπίλη, όταν, στην διεκδίκηση της μπάλας, αμφότεροι βρέθηκαν στο παρκέ, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να βρίσκει άθελα του με το γόνατο στο πρόσωπο τον παίκτη του Κολοσσού, ο οποίος μάτωσε και μετέβη στα αποδυτήρια. Το κλέψιμο και κάρφωμα του Σίτου για το 20-17 έφερε του Ροδίτες και πάλι σε απόσταση βολής, ενώ το γκολ – φάουλ του Γκάουντλοκ μείωσε το σκορ ακόμα περισσότερο (21-20).  Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 (25-20), όμως δύο τρίποντα του Πετρόπουλου έβαλαν και πάλι τον Κολοσσό μπροστά με 26-25 και τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο άσος του Κολοσσού είχε πάρει… φωτιά και με τρίτο τρίποντο πέτυχε το 25-29, με τους Ροδίτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, μπροστά στο σκορ με 32-27.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικός και στο τρίτο δεκάλεπτο, με χαρακτηριστικό το χαμένο λέι απ του Γουόκαπ, με τον Αμερικανό, πάντως, να παίρνει το… αίμα του πίσω, δευτερόλεπτα αργότερα, όταν και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 29-32. Το τρίποντο του Κάνααν για το 34-32, ανέβασε το σερί του Ολυμπιακού στο 7-0, ενώ το φόλοου κάρφωμα του Νίκολα Μιλουτίνοβ, ανέβασε το σκορ στο 36-32. Ο Γκάουτλοκ με τρίποντο για το 36-35, έσπασε το σερί των Πειραιωτών, όμως συνεχόμενα καρφώματα του Νίκολα Μιλουτίνοβ, έδωσαν… αέρα πέντε πόντων στους γηπεδούχους (45-40). Ο Παπανικολάου με φόλοου σημείωσε το 50-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αποφασισμένοι να… τελειώσουν το ματς, με τους Μιλουτίνοβ και Γκος να φέρνουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-44).  Ο Σέρβος σέντερ, με ένα σετ βολών, πέτυχε το 61-50,  ενώ ο Λαρεντζάκης… τελείωσε το παιχνίδι με τρίποντο, πετυχαίνοντας το 64-50. Έτσι, το τελικό 71-52 φέρνει τον Ολυμπιακό στο 13-1, πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ενόψει του ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στο ΟΑΚΑ και ενώ μεσολαβεί η εντός έδρας αναμέτρηση των «ερυθρόλευκων» με την Μακάμπι, για την Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52

Οn fire: Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: 15 πόντους σημείωσε ο Πίτερς και 10 ο Κάνααν για τον Ολυμπιακό, ενώ από πλευράς Κολοσσού, ο Γκάουτλοκ είχε 14 πόντους και ο Περάντες 10.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 για τον Ολυμπιακό (71-50) στο 39’.

Διαιτητές:  Παπαπέτρου, Μηλιαπίδης, Λεβεντάκος