Koλοσσός Ρ.-Απόλλων Π. 88-60 : Παρέλαση για τους Ροδίτες

Εύκολο απόγευμα είχαν οι νησιώτες οι οποίοι υπέταξαν τον Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 88-60, έχοντας όλη την διάρκεια τον ΄έλεγχο του αγώνα. Οι νησιώτες μετά από αυτήν την νίκη τους βρίσκονται στο 6-9 της βαθμολογίας , ενώ οι Πατρινοί στο 3-12.

Αρκετά ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες να παίζουν ωραίο μπάσκετ και να μην ξεφεύγουν της άλλης με τον νησιώτες στο τελευταίο λεπτό οτυ αγώνα με το εύστοχο δίποντο του Πόλι και το τρίποντο του Τόμι να "φέυγουν" μπροστά με τέσσερις στην πρώτη περίοδο (22-18). Στην δεύτερη περίοδο , οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την μικρή διαφορά τους και με ένα επιθετικό ξέσπαμα 7-2 έφτασαν να προηγούνται για εννιά πόντους (29-20,12:08) με τον Μπίμπς με δυο εύστοχα δίποντα να μειώνει στους πέντε (31-26,15:44) με τον Κολοσσό από αυτό το σημείο και μετά να κάνει ένα 13-2 βγάζοντας σπουδαίες άμυνες που τις μετουσίωσε σε καλάθια με τον Περάντες και τον Πετρόπουλο διαμορφώθηκε το 44-28 του ημιχρόνου.

Φουλ σε θέμα παραγωγικότητας ήταν η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου γεγονός που το μαρτυρά και το επιμέρους 24-25 της περιόδου. Ο Μπίμπς , ο Μπράουν και ο Πέρκινς προσπαθούσαν με τις προσωπικές τους ενέργειες αν μειώσουν την διαφορά δίχως όμως αποτέλεσμα καθώς οι γηπεδούχοι απαντούσαν με τα τρίποντα του Ουτόμι και του Γκούντελοκ με αποτέλεσμα να κρατήσουν την διαφορά σε τιμές μη-αναστρέψιμες (68-55). Στην τελευταία περίοδο , ο Γκούντελοκ συνέχισε από κει που έκλεισε την τρίτη περίοδο και με τα δυο του τρίποντα και το ένα του Ουτόμι αύξησε το χάντικαπ πάνω στους 24 πόντους (79-55,34:00) με την συνέχεια του αγώνα να αποτελεί διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν τα χρονικά και πνευματικά περιθώρια να αντιδράσουν με αποτέλεσμα οι νησιώτες να πετύχουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 88-60

Τα δεκάλεπτα:22-18,44-28,68-55,88-60

On fire: Ο Γκούντελοκ με 20 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ο Ουτόμι είχε 14 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπιμπς είχε 23 πόντους και ο Μπράουν 13.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Ζακεστίδης, Χριστινάκης